UA / RU
Підтримати ZN.ua

Грузія не стане нарощувати імпорт газу з Росії

відомості про переговори грузинського уряду з "Газпромом" були зустрінуті громадськими протестами.

Грузія не стане робити додаткових закупівель газу у "Газпрому", забезпечивши свої зростаючі потреби в паливі імпортом з Азербайджану, повідомляє Голос Америки. У Азербайджанської сторони буде додатково закуплено 500 млн кубічних метрів газу.

Як заявив глава Міненергетики Грузії Каха Каладзе в ході зустрічі з грузинськими парламентарями, умови грузинського контракту з "Газпромом" залишаються незмінними. Російська сторона надає країні 10 відсотків від газу, що йде у Вірменію у якості натуральної плати за транзит.

За заявами грузинської сторони, РФ вимагала ввести грошову плату за транзит, однак для Грузії це означало б скорочення надходження газу у 2 рази. За даними "Газпрому", за 2014 рік Грузія отримала від російського гіганта 0,3 млрд кубометрів газу.

відомості про переговори грузинського уряду з російським монополістом спровокували в країні низку протестів. Опозиція і активна громадськість критикували цю ініціативу, припускаючи, що співпраця з "Газпромом" в кінцевому підсумку підірве енергетичний суверенітет держави.

Читайте також: Росія опинилася на межі втрати турецької газового ринку

Скорочення обсягів поставок російського газу не є критичною проблемою для Грузії. Так, коли у 2006 році Москва, на тлі зовнішньополітичного кризи, де-факто припинила постачання газу в країну (за офіційною версією Кремля – "в результаті аварії"), грузинська сторона майже повністю зуміла замінити його газом азербайджанських постачальників. За минулий рік азербайджанська компанія "Сокар" забезпечила 88,5 відсотка всього спожитого Грузією газу.

Азербайджанський газ останнім часом починає складати все більш явну конкуренцію російському. У жовтні минулого року Азербайджан припинив закупівлю газу у "Газпрому" через його високу ціну. Як писало видання Financional Times. в Євросоюзі готують власні угоди про закупівлю газу з Азербайджаном і Туркменістаном. 3-го березня Європейська комісія схвалила угоду про будівництво адріатичного газопроводу, націленого на імпорт газу з Каспійського регіону. Будівництво власного газопроводу до Азербайджану також прискорила Туреччина.