UA / RU
Підтримати ZN.ua

Глава МЗС Ірану раптово з'явився в Біарріці, де проходить саміт G7

Міністр планує продовжити переговори про останні заходи президентів Ірану та Франції" - МЗС Ірану

В курортному місті Біарріц на півдні Франції помітили міністра закордонних справ Ірану Могаммада Джавада Заріфа. Як відомо, зараз в Біарріці проходить саміт G7.

Як написав у Twitter представник МЗС Ірану Аббас Мусаві, там міністр "планує продовжити переговори щодо останніх заходів президентів Ірану та Франції", - йдеться про кроки, які мають метою врятувати угоду про ядерну програму Ірану 2015 року після одностороннього виходу з неї США і введення американських санкцій проти Тегерану, передає Радіо Свобода.

Але, повідомив прес-секретар, переговорів з делегацією США не планується.

В апараті президента Франції підтвердили, що Зариф прибув у Біарріц, і його переговорів з США не заплановано.

Коли ж, після перших повідомлень про прибуття іранського міністра, запитали президента США Дональда Трампа, той відповів: "Без коментарів".

За словами Трампа, лідери країн G7 "провели вчора (24 серпня) дискусію по Ірану, і це дозволило нам визначити дві загальні лінії: жоден член G7 не хоче, щоб Іран отримав атомну бомбу, і всі члени G7 глибоко віддані стабільності і миру в регіоні".

Раніше президент Франції Еммануель Макрон, який за два дні до того провів з главою МЗС Ірану переговори у Парижі, пообіцяв продовжити ці переговори з Тегераном у подальші тижні, щоб спробувати врятувати договір.

23 серпня Зариф назвав переговори хорошими і продуктивними і говорив про певні пропозиції, Макрона, які він не уточнював, тільки назвав "кроком у правильному напрямку".

Раніше на цьому тижні Макрон пропонував Євросоюзу або полегшити ті санкції проти Ірану, які ще існують поза ядерної угоди, або розробити механізм компенсації збитку, який наносять іранській економіці нові санкції США, щоб "дати можливість іранському народу жити краще", в обмін на повернення Тегерана до повного виконання договору.

В 2018 році Трамп вивів Вашингтон з багатосторонньої ядерної угоди з Іраном і обмежив ядерну програму Тегерана так, щоб він не зміг отримати ядерної зброї, звинувативши Іран в її порушенні. З того часу він наклав на Тегеран вже кілька пакетів санкцій США і загрожує новими обмеженнями. У відповідь Іран вимагає від інших учасників договору захистити Тегеран від американських санкцій і, заявляючи про їх бездіяльність, почав демонстративно порушувати деякі пункти угоди.

Франція, Німеччина та Великобританія, які в угоді представляють Євросоюз, намагалися врятувати угоду і розробили складну систему фінансово-бартерних операцій, щоб обійти санкції США і надати Ірану деяке полегшення, але в Тегерані кажуть, що цього недостатньо. Натомість країни-учасниці попередили Іран, що він повинен повернутися до виконання своїх зобов'язань.

У 2018 році США в односторонньому порядку вийшли з ядерної угоди та запровадили проти Ірану санкції. У відповідь Тегеран почав прискореними темпами відновлювати свою ядерну програму.

Німеччина, Франція та Британія припускають, що через посилений санкційний тиск США на Іран цінність ядерної угоди ризикує бути зведеною до нуля, оскільки чим сильніше Вашигтон тисне на Тегеран, тим більше положень "ядерної угоди" відкидає останній. У зв'язку з цим у трьох столицях поставили вимогу продовження діалогу щодо відновлення або переукладання ядерної угоди та висловили занепокоєння зростанням напруженості у регіоні Перської затоки.

Докладніше про проблеми з контролем над ядерними випробуваннями читайте у статті Олексія Їжака "Невидимі ядерні випробування" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".