UA / RU
Підтримати ZN.ua

Генсек ООН анонсував "всеосяжну" доповідь про застосування хімічної зброї в Сирії

Доповідь інспекторів ООН по Сирії підтвердить факт використання хімічної зброї в Східній Гуті 21 серпня, повідомив Пан Гі Мун. Він відмовився говорити про те, хто стоїть за атакою, але зазначив, що Асад винен у злочинах проти людяності.

Генсек ООН Пан Гі Мун повідомив, що доповідь інспекторів ООН, публікація якої очікується на початку наступного тижня, "цілком" підтвердить факт використання у Сирії хімічної зброї у серпні цього року.

При цьому Пан Гі Мун не став робити припущень про те, хто саме несе відповідальність за це. Він лише зазначив, що фахівці, які проводили розслідування підготували "всеосяжну доповідь" на тему застосування хімічної зброї в Сирії.

Водночас Пан Гі Мун заявив, що на совісті сирійського президента Башара Асада "безліч злочинів проти людяності".

"Тому я впевнений, що, коли все закінчиться, винним доведеться відповісти (за вчинене)", - сказав генеральний секретар.

ТАКОЖ: ООН: військові злочини у Сирії здійснюють як війська Асада, так і опозиція

Те, що доповідь вже готова, підтвердив і глава групи інспекторів по хімічній зброї Аке Селлстром. За його словами, дату оприлюднення документа визначить генсек організації.

Високопоставлений дипломат ООН повідомив Бі-бі-сі, що Пан Гі Мун представить доповідь Раді Безпеки вдень у понеділок, 16 вересня.

Коментуючи майбутню презентацію результатів роботи місії ООН в Сирії, прес-секретар держдепартаменту США Марі Харф заявила, що, як очікують у Вашингтоні, в доповіді не буде йти мова про те, хто здійснив хіматаку, однак цей документ "ще раз підтвердить те, що ми вже говорили" про інцидент у Східній Гуті.

Представники дипломатичного корпусу відзначають, що, хоча в доповіді дійсно не буде названо осіб, відповідальних за використання хімічної зброї, в ньому будуть представлені важливі дані: проби землі з місця атаки, зразки крові постраждалих, а також результати опитувань лікарів і свідків.

Все це цілком може дати підстави для припущень про те, хто міг здійснити серпневу хімічну атаку. Нагадаємо, за даними американської розвідки, в результаті застосування нервово-паралітичного газу зарину 21 серпня у Східній Гуті під Дамаском загинули понад 1400 осіб, з них сотні дітей.

Вашингтон поклав відповідальність за атаку на уряд Башара Асада. Щоб "дати чіткий сигнал" Асаду про неприйнятність таких дій президент Барак Обама оголосив про рішення завдати "обмежений удар" сирійським військовим об'єктам.

Однак запропонований Росією план з мирного врегулювання конфлікту змусив Обаму відкласти голосування в Конгресі з цього питання. Російська ініціатива полягає у передачі хімічної зброї Сирії під міжнародний контроль.

Дамаск вже погодився з планом Москви і відправив в ООН документи про приєднання до конвенції про заборону хімічної зброї.

Для переговорів у Женеві зустрілися глава МЗС РФ Сергій Лавров і держсекретар США Джон Керрі.

Якщо зустріч у Женеві завершиться результативно, США розраховують, що умова роззброєння сил Асада буде прописано в резолюції Радбезу ООН.

Проте Росія вважає неприйнятною будь-яку резолюцію, яка підтримує застосування військової сили, так само як і резолюцію, в якій сирійський уряд звинувачувався у організації хімічних атак. !zn

Читайте також:

Асад вважає, що провокацію з хімзброєю під Дамаском влаштували США

WSJ: Сирійська влада на тлі ініціативи РФ спішно ховають хімзброю

Путін звернувся до американців: Удар по Сирії призведе до нової хвилі тероризму