UA / RU
Підтримати ZN.ua

Генсек НАТО хоче модернізувати Віденський домент – FT

За словами Столтенберга, настав час переосмислити угоду, яка повинна допомагати уникнути початку воєн.

Генеральний секретар 3 Єнс Столтенберг закликав переглянути угоду часів Холодної війни про розгортання військ у Європі і проведення військових навчань. За його словами, окупація територій України армією Росії продемонструвала, що стара домовленість більше не працює.

Про це Столтенберг сказав виданню Financial Times під час інтерв'ю, зазначивши, що він би хотів встановити нові спеціальні процедури у відносинах з Москвою, щоб уникнути ризиків випадкового чи несподіваного початку війни під виглядом навчань.

"Настав час модернізації правил. Вони не працюють так, як ми хотіли б. Їх розробили в інші часи кілька десятиліть тому. Тепер, з наростанням військової присутності в Європі, більшої кількості навчань, зі зростанням напруги, випадковості чи інциденти можуть створити непорозуміння, які можуть запустити неконтрольовану спіраль подій", - сказав Столтенберг.

Читайте також: Росіяни полюбили ядерну бомбу, поки в США бояться Холодної війни – Washington Post

Договір, який він хоче переглянути, відомий як Віденський документ. Це одна із фундаментальних угод часів Холодної війни, яка встановлює правила проведення перевірок, попередження про військову активність, а також прозорість у проведенні військових навчань. Цей документ базується на принципах, які були досягнуті в 1975 році в рамках ОБСЄ. Столтенбеог вважає, що такі запобіжні заходи тих часів, як гарячі лінії, військові неофіційні канали і технічна співпраця повинні бути переглянути і адаптовані до сучасних умов.

Нинішні правила зобов'язують НАТО і Росію обмінюватися графіками всіх навчань, надавати повну інформацію про переміщення військ і запрошувати спостерігачів від усіх країн ОБСЄ на навчання, в яких задіяні більше 13 тисяч солдатів.

Однак, з 2013 року Росія провела більше десятка раптових навчань без попередження про це НАТО.

"Ми також бачимо велику кількість інструментів ведення гібридної війни. Застосування цивільних і військових засобів, відкритих і таємних операцій. Правила, які існують зараз, розроблені для зовсім інших реалій і обставин", - пояснив Столтенберг.

В НАТО вважають, що реформування Віденського документу повинне стати пріоритетним завданням. Зі свого боку Альянс готовий зробити деякі поступки, зокрема щодо посилення позицій в Східній Європі і планів щодо протиракетної оборони. Також в Альянсі побоюються, що Росія може використати "раптові" навчання для того, щоб приховати військове вторгнення. Тому в Альянсі пропонують також ввести "раптові перевірки".

Тим часом, в Європі завершуються найбільші за 10 років навчання НАТО. Вчення Trident Juncture-2015, які почалися 3 жовтня, проходили на території Італії, Іспанії та Португалії. Маневри є найбільшими навчаннями країн НАТО з 2002 року. У них взяли участь 36 тисяч солдатів з більш ніж 30 країн, а також 200 літаків та 50 військових кораблів.

Раніше повідомлялося, що НАТО допоможе Україні відновити контроль над повітряним простором.

11 жовтня президент України Петро Порошенко заявив, що США почнуть реалізацію програмимасштабного навчання української армії в листопаді.

Як відомо, американські інструктори вже навчали українську армію. Приміром, у квітні близько 300 десантників 173 бригади ВПС США провели навчання українських військових у Львівській області в рамках операції "Безстрашний захисник 2015".