UA / RU
Підтримати ZN.ua

Генеральний секретар ООН хоче скоротити вплив кібератак на мирне населення

На думку Гутерреша, майбутні війни будуть починатися з масових кібератак, а не пострілів артилерії чи авіаударів.

Генеральний секретар ООН Антоніо Гутерреш закликав розробити глобальні правила для мінімізації електронних атак на мирних мешканців через те, що кібератаки, схоже, будуть першими "пострілами" в майбутніх війнах.

Про це пише Reuters, нагадуючи, що хакери, багато з яких, вірогідно, працювали на уряди, влаштували минулого року атаки безпрецедентних масштабів, які зупинили роботу міжнародних компаній, портів, державних служб. Після цього міжнародне розуміння проблеми кібербезпеки зросло.

Минулого тижня спеціальний представник Департаменту юстиції США Роберт Мюллер оприлюднив обвинувачувальні висновки про причетність 13 громадян Росії і трьох російських компаній до втручання у американські вибори в 2016 році.

"Епізоди кібервійни між державами вже існують. Гірше те, що немає регуляторної схеми на випадок таких атак. Тому не зрозуміло, як в таких випадках можна застосувати Женевську конвенцію чи інші гуманітарні міжнародні закони", - сказав Гутерреш.

"Я абсолютно впевнений, що, на відміну від великих битв минулого, які починалися з артилерійського чи авіаудару, нові війни будуть починатися з масових кібертатак з метою знищення військових можливостей і паралізувати основну інфраструктуру, таку як електромережі", - додав Генеральний секретар ООН.

На його думку, ООН може стати платформою, яка об'єднає різних гравців від науковців до урядів для розробки правил, які "будуть гарантувати більш гуманний характер" будь-якого конфлікту із залученням інформаційних технологій, а також збережуть інтернет в ролі інструмента, "який служить добру".

Днями одразу три країни - Великобританія, США та Австралія - звинуватили Росію в організації однієї з наймасштабніших кібернетичних атак за всю історію, коли РФ у червні 2017 року використала вірус NotPetya.

Уряд Австралії,у п'ятницю, 16 лютого, засудив такі дії Росії, які стали серйозним ризиком для глобальної економіки, роботи держструктур, бізнесу і добробуту людей.

У четвер, 15 лютого, зі звинуваченнями на адресу Росії виступили Сполучені Штати. В Адміністрації президента підкреслили, що атака спрямовувалася на дестабілізацію ситуації в Україні, однак завдали мільярдних збитків по всьому світу, тож за це буде відповідна міжнародна реакція.

У середу, 14 лютого, із відповідною заявою виступив також заступник міністра закордонних справ Великобританії Тарік Ахмад, який курує питання кібербезпеки. Він поклав відповідальність за розповсюдження вірусу на російський уряд, та зазначив, що ця атака продемонструвала продовження зневаги до українського суверенітету.

Зі свого боку, Росія категорично відкидає такі звинувачення та називає їх "русофобськими".