Закінчити війну на Сході України можна за допомогою виконання усіх пунктів мінських домовленостей. Але Росія постійно порушує їх і надалі забезпечує проросійських терористів в Донбасі. Тож дипломатія не спрацює без сили. Про це в інтерв'ю німецькому виданню Bild сказав головнокомандувач сил США в Європі генерал-лейтенант Бен Ходжес.
"Ми сподіваємося на виконання мінських угод. Але підконтрольні Росії бойовики заважають ОБСЄ здійснювати моніторинг належним чином. Тому світові дуже тяжко зрозуміти, чи виконує Москва домовленості, чи ні. В цей же час, є багато неспростовних доказів, що Росія продовжує забезпечувати бойовиків зброю, боєприпаси та інші ресурси. Це викликає недовіру", - сказав Ходжес.
"Є різні звіти про те, скільки російських солдатів воює в Україні. Неважливо, як ви їх називаєте: проросійські сили чи російської солдати, - це не применшує якості їхніх військових навичок, які вони демонструють", - додав американський військовий.
Ходжес також відзначив, що Росія помітно покращила стан своєї армії після війни в Грузії. Солдати краще забезпечені, вишколені і озброєні, а для розвідки використовують безпілотники. Також росіяни почали більше приділяти уваги захисту своїх систем зв'язку і проводять інформаційну війну.
На запитання, як можна закінчити війну на Сході України, Ходжес відповів, що це залежить від виконання мінських угод.
"Ми вважаємо дипломатичне рішення на основі факту, що Україна є європейською суверенною державою, найкращим. Але перемир'я в багатьох регіонах просто не працює. Тому я називаю його "так званим перемир'ям". Ми віримо в економічні і дипломатичні методи, щоб показати Росії, що її поведінка в 21-му столітті неприйнятна. Ми захоплюємося роллю канцлера Ангели Меркель, яка змогла консолідувати політичні зусилля ЄС проти Росії. Але, як казав Фрідріх Великий: "Дипломатія без зброї, як музика без інструментів", - сказав Ходжес, додавши, що НАТО теж потрібна консолідація дій і рішень.
На запитання, чи потрібно США озброїти Україну, американський генерал відповів, що передача зброї – "це не стратегія", яка насправді потрібна Заходу в питанні конфлікту в Донбасі.
"Очевидно, що українці повинні мати змогу захистити себе. США нещодавно пообіцяли їм броньовані джипи, засоби зв'язку, радіолокаційні системи для боротьби з мінометними атаками, прилади нічного бачення і медикаменти. Тож їхня здатність оборонятися зростає", - прокоментував Ходжес.
Він також додав, що анексія Криму є неприйнятною і міжнародна спільнота ніколи не визнає законність російської окупації. Він нагадав, що півострів принаймні останніх 60 років входив до складу України і повинен залишитися українською територією. В цей же час, частина Донбасу буде вважатися тимчасово окупованою до виводу російських військ. Верховна Рада прийняла відповідну постанову 17 березня. Перед голосуванням у проект постанови були внесені слова про російські окупаційні війська.