UA / RU
Підтримати ZN.ua

G20 на рік очолила консервативна Саудівська Аравія

Головування у "великій двадцятці" перейшло до Саудівської Аравії від Японії

Саудівська Аравія очолила G20 з 1 грудня, незважаючи на звинувачення в систематичному порушенні прав людини.

Багата на нафту близькосхідна країна заступила на цій посаді Японію і буде головувати в G20 протягом року. Наступний саміт Групи очікується в Ріяді 21-22 листопада 2020 року.

Водночас королівство зазнало жорсткої критики після вбивства публіциста Джамаля Хашокджі у саудівському консульстві в Стамбулі в жовтні 2018 року, а також через утиски жінок-активісток та участь у війні в Ємені.

За висновками розвідки США, вбивство Хашокджі замовив крон-принц Саудівської Аравії Мухаммед бін Салман.

29 листопада організація Amnesty International закликала членів G20 "тиснути на керівництво Саудівської Аравії, щоб змусити його припинити практику неприпустимих порушень прав людини".

"Лідери G20 не повинні й надалі ігнорувати жахливу ситуацію з правами людини в (саудівському – ред.) королівстві заради вигідних бізнес-зв'язків", – йдеться в заяві організації.

Саудівська Аравія – одна з найбільш консервативних і закритих країн світу. Там досі проводяться страти, застосовуються тілесні покарання, а права жінок обмежені. Їм, як і раніше, заборонено виїжджати за межі країни без дозволу батьків або чоловіків.

Проте влада королівства в останні кілька років провела кілька реформ, які повинні підвищити привабливість країни за кордоном і змінити її імідж у світі. Багато з цих реформ просуває наслідний принц Мохаммед бін Салман, якого Туреччина і деякі інші країни вважають причетним до вбивства журналіста Джамала Хашоггі.

Згідно опублікованого звіту правозахисної організації Human Rights Watch, в Саудівській Аравії тривають масштабні арешти і тортури затриманих активістів, священнослужителів та інших критиків наслідного принца Мухаммеда ібн Салман Аль Сауда, пише the Guardian посилаючись на дані.

У доповіді говориться, що з часу приходу до влади наслідного принца Саудівської Аравії Мухаммеда ібн Салмана були проведені реформи, проте його правління супроводжується "поглибленням репресій і зловживань.

Правозахисники кажуть, що через більше року з дня вбивства журналіста Джамаля Хашоггі, в королівстві все ще тривають незаконні затримання. Так, відбуваються масові арешти жінок-активісток і правозахисниць, деякі з них піддаються сексуальному насильству, а також тортурам, включаючи удари батогом і струмом.

Урядові органи Саудівської Аравії заперечують жорстоке поводження з жінками-активістками.

В останні два роки принц Мухаммед проводить модернізацію, в тому числі дозволяє жінкам водити машини, отримувати паспорти і виїжджати за кордон без дозволу родичів-чоловіків.
Однак, за словами правозахисників, ці кроки є димовою завісою для триваючого затримання десятків дисидентів, деякі з яких піддаються тортурам в місцях ув'язнення.

За даними Human Rights Watch, в 2019 році без підстав було затримано близько 20 осіб, а з моменту вбивства Хашогги відбулося 30 затримань.