У Перу на 87 році життя помер колишній президент Альберто Фухіморі. Його називають найсуперечливішим авторитарним правителем, який до того ж був авантюристом і зумів створити корупційну систему, що вразила весь світ.
Син японських емігрантів, який ще й народився на кораблі, що ще не досяг Перу, Фухіморі не міг, згідно з тодішньою Конституцією країни, стати президентом, але завдяки допомозі адвоката з багатозначним ім'ям Володимиро Ілліч Ленін Монтесінос Торрес – він виправив йому свідоцтво про народження – "перуанець з японським корінням" зміг балотуватися на пост президента і розгромно переміг свого опонента.
49-річний президент, у минулому інженер-агроном, викладач, а потім ректор університету, у переможному 1990 році взявся завзято за країну, яка перебувала в стані політичного хаосу вже багато років: вигнав 90% суддів, розпустив парламент і правив країною одноосібно понад півроку. Та й потім практично все було зосереджено у його руках.
Економічні успіхи Перу захопили прихильників та противників – підвищилися пенсії, з'явилися зарплати, до країни пішли інвестиції. Але був і зворотний бік: коли розкрилися непривабливі сторони правління Фухіморі, з'ясувалися, що були численні порушення прав людини, стерилізація жінок із бідних сімей, створення "ескадронів смерті" для боротьби з повстанцями та безліч корупційних злочинів. Його звинуватили причетності до вбивства 25 осіб у 1991–1992 роках, а також у розтраті державних коштів та багатомільйонному хабарництві.
За "традицією", що склалася в Перу, лідери країни проводять залишок свого життя у в'язниці. Не минула ця доля і Фухіморі, який намагався уникнути в'язниці, вирушивши до Японії після свого усунення від влади у 2000 році. Але 2005 року його зуміли заарештувати (Японія не видала - заарештували в Чилі та екстрадували), а через кілька років засудили до 25 років тюрми. Він пробув за ґратами 10 років.
Президент Перу Педро Пабло Кучинськи помилував Фухіморі у 2017 році у зв'язку із сильним погіршенням здоров'я. Альберто Фухіморі в заяві, записаній на лікарняному ліжку, попросив вибачення у громадян країни і подякував президенту за помилування, але на свободу зміг вийти лише в 2023 році через юридичні суперечки навколо його звільнення.
Помер 11 вересня 2024 року. У зв'язку зі смертю екс-президента в Перу оголошено триденну жалобу.
За даними BBC, із десяти останніх за часом президентів семеро перебувають у в'язниці або під слідством. Ще один, Алан Гарсія, наклав на себе руки, коли за ним з'явилася поліція.
Перу – другий у світі виробник міді. Там добувають також золото, срібло, олово, цинк та нафту. Тим не менш, значна частина 32-мільйонного населення країни страждає від бідності та безробіття. Перу має найвищий у світі показник смертності від коронавірусу. Під час пандемії там померло близько 200 тисяч людей.