UA / RU
Підтримати ZN.ua

Французи протестують проти пенсійної реформи: відбулися сутички з поліцією

У столиці Франції тривають протести.

У п’ятницю ввечері в Парижі під час чергових протестів проти планів уряду Франції підвищити пенсійний вік, відбулися зіткнення поліції з протестувальниками, повідомляє Reuters.

Протести, які тривають з початку року, вже призвели до хвилі страйків  та стали причиною накопичення сміття на вулицях Парижа. Це найбільш серйозний виклик для президента країни Еммануеля Макрона з часів так званих протестів «жовтих жилетів» у грудні 2018 року .

Реформа підвищує пенсійний вік у Франції на два роки до 64 років, що, на думку уряду, має важливе значення для того, щоб пенсійна система не зруйнувалася.

Однак профспілки та більшість виборців із цим не погоджуються: французи воліють виходити на пенсію у 62 роки, це є одним із найнижчих вікових порогів у країнах Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР).

Згідно з опитуваннями, понад вісім із 10 людей незадоволені рішенням уряду пропустити голосування в парламент, а 65% хочуть продовження страйків і протестів.

Широкий альянс основних профспілок Франції вже заявив, що продовжить мобілізацію, аби спробувати законодавців відмовитись від цієї ідеї.

Профспілки вчителів закликали до страйків наступного тижня. Повідомляється, що протести можуть зірвати іспити бакалавра для середньої школи.

Читайте також: Французький Сенат ухвалив пенсійну реформу — по всій країні відбуваються протести

Хоча досі загальнонаціональні протести та багато інших місцевих протестів були переважно мирними, заворушення у четвер і п’ятницю нагадували протести «жовтих жилетів» наприкінці 2018 року, які відбувались через високі ціни на паливо.

У п’ятницю вдень депутати від лівої та центристської опозиції подали в парламент вотум недовіри.

Але незважаючи на те, що Макрон втратив абсолютну більшість у нижній палаті парламенту на виборах минулого року, шансів, що це вдасться, мало, якщо не буде сформовано несподіваний альянс законодавців усіх політичних сил: від крайніх лівих до ультраправих.

Лідери консервативної партії Les Republicains (LR) виключили такий альянс. Ніхто з них не виступив ініціатором поданого вотуму недовіри.

Знайти голоси на його ухвалення, пише Reuters, буде непросто.

«Поки що французькі уряди зазвичай перемагали в таких вотумах недовіри», — прокоментував головний економіст Berenberg Хольгер Шмідінг, додавши, що цього разу очікує на той самий результат, хоча він дещо послабить позиції Макрона.

Голосування в парламенті, ймовірно, відбудеться вихідними, або у понеділок.

Пізно ввечері в суботу, 11 березня, Французький Сенат 195 голосами проти 112 схвалив текст пенсійної реформи, згідно з якою встановлений законом вік виходу на пенсію до 2030 року збільшується з 62 до 64 років

Припускають, що Макрон захоче швидко перегорнути цю сторінку: урядовці вже готують більш соціально орієнтовані реформи. Крім того, в якийсь момент він може звільнити прем’єр-міністра Елізабет Борн, яка була в ініціаторів «пенсійного законопроєкту».

Втім, невідомо, чи допоможуть ці кроки вгамувати гнів на вулицях.