UA / RU
Підтримати ZN.ua

Франція відкликає своїх послів в США і Австралії через зрив угоди на $40 мільярдів

Австралія відмовилася купувати у Франції підводні човни, віддавши перевагу американським.

Франція відкликала своїх послів в США і Австралії в п'ятницю, через кілька днів після того, як між двома останніми країнами була укладена угода. Австралія оголосила про відмову від великої закупівлі французьких звичайних підводних човнів на користь американських атомних підводних човнів, через що Франція втратила 40 мільярдів доларів.

Високопоставлений французький дипломат Жан Ів-Ле Дріан виступив з заявою, в якій оголосив про своє рішення. Він сказав, що це було через «неприйнятну поведінку» і що цей крок «виправданий винятковою серйозністю заяв» між США та Австралією.

Президент Еммануель Макрон прийняв виняткове рішення через «серйозність заяв, зроблених 15 вересня Австралією і США», - сказав у своїй заяві міністр закордонних справ Франції Жан-Ів Ле Дріан, передає France24.

У середу президент США Джо Байден разом з прем'єр-міністром Австралії Скоттом Моррісоном і прем'єр-міністром Великої Британії Борисом Джонсоном оголосили про новий союз США в сфері безпеки між своїми країнами, який буде розвивати австралійський підводний флот з атомними двигунами.

Альянс Австралії, Великої Британії і США, який отримав назву AUKUS, був рішуче засуджений Францією, а Ле Дріан назвав його «ударом в спину».

Згідно з новою угодою з США, Вашингтон надасть Австралії підводні човни з ядерними двигунами.

Франція протягом декількох років наполягала на європейській стратегії зміцнення економічних, політичних і оборонних зв'язків в регіоні, що тягнеться від Індії і Китаю до Японії та Нової Зеландії.

ЄС у четвер оприлюднив свій план по Індо-Тихоокеанському регіону. Але заголовки AUKUS затьмарили власну стратегію ЄС в Індо-Тихоокеанському регіоні, спрямовану на «вивчення способів забезпечення розширеного військово-морського розгортання державами-членами ЄС для захисту морських комунікацій і свободи судноплавства», йдеться в заяві.

Французький дипломат повідомив AFP в п'ятницю, що Макрон отримав лист від прем'єр-міністра Австралії Моррісона в середу вранці, в якому оголошувалося про рішення скасувати угоду по підводним човнам.

Потім французькі офіційні особи вирішили зв'язатися з адміністрацією Байдена, "щоб дізнатися, що відбувається", сказало джерело. Він додав, що обговорення з Вашингтоном відбулися всього за дві-три години до публічної заяви Байдена.

За словами дипломата, Париж порушив питання про стратегію Індо-Тихоокеанського регіону під час візиту в Париж 25 червня держсекретаря США Ентоні Блінкена, підкресливши важливість своєї підводної програми з Австралією.

Читайте також: США, Британія і Австралія створили оборонний альянс AUKUS

«Ми сказали, що це був для нас дуже важливий і критичний компонент нашої стратегії в Індо-Тихоокеанському регіоні», - сказав він. Під час візиту Блінкен зустрівся з Макроном.

Французький дипломат сказав, що Австралія ніколи раніше не повідомляла Франції про свій намір відмовитися від угоди по підводним човнам, в тому числі під час зустрічі Макрона і Моррісона в Парижі 15 червня.

У 2016 році Австралія вибрала французьку військово-морську групу, яка частково належить державі, для будівництва 12 підводних човнів з традиційними двигунами на базі французьких атомних підводних човнів Barracuda. На момент оголошення в 2016 році контракт коштував близько 50 мільярдів австралійських доларів (31 млрд євро, 36,5 мільярда доларів).