UA / RU
Підтримати ZN.ua

Франція розсекретила документи про ядерні випробування в Африці: наслідки торкнулися південь Європи

Документи 50-річної давності разом з картою розповсюдження радіоактивних забруднень були опубліковані днями французьким ЗМІ.

Французька організація Асоціація ветеранів ядерних випробувань (АВЕН) домоглася розсекречення документів про ядерні випробування в Алжирі. У 1960-і роки французькі військові відчували ядерні бомби в самому центрі пустелі Сахари, при цьому вважалося, що район поширення радіоактивних опадів не був більше 100-150 кілометрів. Але після розкриття документів виявилося, що порушена площа була на порядок більше.

Документи разом з картою розповсюдження радіоактивних опадів були опубліковані днями французьким виданням Le Parisien. Детальна карта, що показує, як день у день збільшувалася зона поширення опадів, відноситься до першого вибуху на полігоні Регган в Цукрі.

Кодову назву першої бомби, підірваної в атмосфері над полігоном 13 лютого 1960 року, було "Блакитний тушканчик". Вона володіла потужністю 70 кілотонн, що в три з гаком рази перевищувало заряд бомби, скинутої на Хіросіму. Після цього французи здійснили три наземних атомних вибухи, які називалися "білим", "червоним" та "зеленим" "тушканчиками".

За офіційними даними, радіаційний вплив "Блакитного тушканчика" в Цукрі було незначним, а зона його поширення була "обмеженою" - приблизно 100-150 кілометрів. Однак, як випливає з розсекречених документів, радіоактивна хмара за два тижні спостережень за ним торкнулося величезний географічний район. Крім Алжиру, забруднення торкнулося таких країн, як Марокко, Малі, Мавританія, Нігер, Гана. Крім того, на півночі хмара досягла Сицилії і середземноморського узбережжя Іспанії.

Таким чином, радіоактивні опади поширилися на відстань понад 1,5 тисяч кілометрів від французького ядерного полігону Регган. Через випробувань у багатьох африканських населених пунктах виявилася "сильно забруднена" вода, наприклад, це зазначалося в столиці Чаду - Нджамені. За словами французького експерта-ядерника Брюно Барийо, "такі радіоактивні елементи, як цезій-137, йод-131 могли потрапити в організми людей" і стати причиною ракових і серцево-судинних захворювань.

Як зазначає "Російська газета", всього Парижем було підірвано 210 ядерних бомб до того, як президент Жак Ширак у 1996 році оголосив про повне припинення випробувань. Наслідки ядерних вибухів, проведених французькими військовими в Цукрі понад півстоліття тому, залишаються однією з конфліктних тем між Парижем і Алжиром. !zn

Читайте також:

За останні два роки число країн, що володіють ядерною запасом, скоротилося на чверть

Лауреати Нобелівської премії світу закликали повністю знищити ядерну зброю

США до 2023 року витратять на ядерну програму 355 мільярдів доларів