UA / RU
Підтримати ZN.ua

Франція і Німеччина мають намір до кінця року покласти край американському шпигунству

Скандал у зв'язку з інформацією про прослуховування АНБ США телефонів лідерів країн ЄС відсунув на другий план всі інші питання порядку денного саміту у Брюсселі.

Саміт лідерів країн Євросоюзу ухвалив спеціальну заяву у зв'язку з повідомленнями про можливе перехоплення спецслужбами США телефонних розмов лідерів країн співтовариства.

"Ми висловлюємо своє переконання, що партнерство між ЄС та США має ґрунтуватися на повазі та довірі, це стосується і методів роботи та співпраці спецслужб", - йдеться у поширеному у п'ятницю у Мармуровому палаці Євроради документі.

Голови держав і урядів країн ЄС підкреслили, що "збір інформації є важливим елементом боротьби з тероризмом". "Однак втрата довіри здатна завдати шкоди подібній співпраці", - наголошується в заяві.

"Саміт ЄС прийняв до уваги намір Франції та Німеччини провести двосторонні переговори зі США з метою ще до кінця поточного року прийти до взаєморозуміння з цього питання. Цю ініціативу підтримано іншими державами Євросоюзу", - йдеться в документі.

Скандал у зв'язку з публікацією у Франції та Німеччині нової партії документів, викрадених колишнім співробітником ЦРУ Едвардом Сноуденом, відсунув на другий план всі інші питання порядку денного саміту у Брюсселі. Той факт, що голови держав і урядів ЄС прийняли спеціальну заяву, демонструє всю глибину обурення лідерів співтовариства, які розглядали США як свого союзника. У кулуарах саміту відзначають, що надсекретні документи, надані Сноуденом, свідчать про те, що під прикриттям боротьби з тероризмом, США шпигували за лідерами ЄС у власних політичних і економічних інтересах.

- Американська розвідка прослуховувала телефони лідерів 35 держав

Раніше цього тижня німецький журнал Der Spiegel повідомив, що американські спецслужби, можливо, відстежували телефонні переговори канцлера ФРН Меркель. За повідомленням видання, Меркель отримала інформацію про те, що працівники американських спецслужб відстежували її переговори протягом року. Згодом канцлер ФРН зателефонувала президенту США Бараку Обамі, щоб прояснити ситуацію.

Представник Білого дому Джей Карні сказав на прес-конференції, що Обама запевнив Меркель в тому, що спецслужби США не прослуховують її. "США не відстежують і не будуть відслідковувати переговори канцлера ФРН", - зазначив він.

Зі свого боку, французька газета Le Monde з посиланням на документи Сноудена повідомила, що АНБ США перехопило на початку року понад 70 млн телефонних розмов і текстових повідомлень французьких громадян за один місяць.

Канцлер ФРН Меркель і президент Франції Франсуа Олланд перед самітом ЄС зустрілися окремо і виступили з ініціативою вступити у двосторонні переговори зі США з метою з'ясування і вирішення проблеми прослуховування телефонних переговорів. !zn

Читайте також:

Спецслужби США назвали електронне стеження "благом для пересічних американців"

Глава Європарламенту вимагає припинити переговори з США про зону вільної торгівлі

Посла США викликали до МЗС Німеччини через можливе прослуховування Меркель

Колишній шеф французької розвідки зізнався у шпигунстві за американцями