UA / RU
Підтримати ZN.ua

Франція частково звинувачує Бельгію у терактах в Парижі - FT

Бельгія намагається прикрити свої провали в боротьбі з ісламським екстремізмом, вважає Франція.

Бельгійський уряд направив дипломатичний протест Франції на цьому тижні через те, що вважає несправедливими звинувачення французького керівництва, згідно з яким Бельгія несе певну відповідальність за теракти 13 листопада. У Бельгії заявили, що "доморощений джихадизм" - така ж проблема для цієї країни, як і для Франції, пише британське видання The Financial Times.

Протест було спрямовано головним дипломатичним радником прем'єр-міністра Чарльзом Мішелем французькому послу в Бельгії у вівторок, в той час, як міжнародна увага зосередилася на брюссельській околиці Моленбек, де проходила спецоперація - поліція шукала причетних до терактів у Парижі.

Нагадаємо, поліція Брюсселя провела в понеділок операцію по затриманню оголошеного Францією в розшук 27-річного жителя бельгійської столиці Абдельхаміда Абауда. Передбачалося, що він стоїть за терактами в Парижі, проте на місці його не виявилося. Тоді ж президент Франції Франсуа Олланд заявив, що теракти в Парижі були сплановані в Сирії, а підготовлені у Бельгії.

Кілька бельгійських чиновників зазначили, що Франція намагається сказати, що Бельгія намагається прикрити свої провали в боротьбі з ісламським екстремізмом. "Ми були дуже тверді у нашій позиції", - сказав один високопоставлений бельгійський чиновник, який відповів на звинувачення в демарш. "Ми не ігноруємо джихад і радикалізм тут, в Бельгії. Франція має справу з власною проблемою", - додав він.

Один чиновник нагадав січневі події у бельгійському місті Варвье. "Ми ж не вказуємо на Францію", - сказав він. Бельгійські чиновники розчаровані тим, що Франція не показала аналогічну стриманість у своїй позиції.

Як пише автор статті "Як чиновники, можливо, упустили свій шанс зупинити підозрюваних у терактах в Парижі" The Washington Times, бельгійська влада мала тісні контакти з деякими з осіб, які могли бути відповідальними за криваві теракти в Парижі. Це, як вказує автор, піднімає питання про те, як підозрювані могли "прослизнути крізь пальці" правоохоронних органів.

"Високий рівень обізнаності про таких осіб та втрачені можливості поліції і спецслужб зупинити цих людей до терактів в Парижі показує, як важко відслідковувати сотні і тисячі людей, і визначити, які з них можуть бути організаторами актів насильства", - йдеться в статті.

Бельгійські чиновники заявили, що троє чоловіків, пов'язані з атаками в Парижі є у них в списку з 800 імен осіб, які підозрюються у зв'язках з терористичними групами. Франція має аналогічний список – в ньому 1200 імен. Тим не менш, деякі експерти вказують на те, що бельгійські спецслужби обмежені у своїх діях через брак співробітників.

У п'ятницю, 13 листопада, кілька груп екстремістів здійснили серію терактів в Парижі, в результаті яких загинуло 129 осіб. Ісламісти влаштували бійню в концертному залі Bаtaclan, стріляли у відвідувачів кількох ресторанів. Біля стадіону Stad de France у двох різних входів вибухнули смертники. Найбільш кривавим епізодом стала бійня на рок-концерті в клубі Bataclan, де четверо людей в чорному розстріляли близько ста осіб.

Відповідальність за теракти взяло на себе терористичне угрупування "Ісламська держава".