UA / RU
Підтримати ZN.ua

Фіктивний державний переворот в Зімбабве спрямований проти "неконтрольованої" дружини президента – Le Temps

Ясно, що саме Грейс зімбабвійські військові хотіли перешкодити зайняти президентське крісло після смерті її 93-річного чоловіка.

Улюблениця свого старого чоловіка-президента, перша леді Зімбабве, стала занадто незручною для опозиції. І чесно кажучи - нічого не вирішено в результаті перевороту раз і назавжди в країні, яка зруйнована диктатурою. Так пише журналіст швейцарської газети Le Temps Олів'є Перрен у своєму огляді преси.

Як відомо, військові помістили під домашній арешт 93-річного президента країни Роберта Мугабе і блокували столицю. За їх словами, операція була спрямована проти оточення самого старого на планеті чинного правителя. Незважаючи на всі зовнішні ознаки перевороту, військові запевнили, що їхнє втручання не є "військовим державним переворотом проти уряду".

"Наша мета - лише злочинці з оточення глави держави", - заявив генерал-майор Сибусісо Мойо в телезверненні до громадян країни, показаному по державному телебаченню, зазначається в статті.

"Як тільки ми виконаємо свою місію, ми очікуємо, що ситуація повернеться в нормальне русло", - додав генерал.

Втручання армії відбулося в момент завзятої битви за визначення наступника Роберта Мугабе, який залізною рукою керує країною з моменту проголошення її незалежності в 1980 році.

Коли "бунтівний" генерал говорить про "оточення", він побічно, не називаючи імені, згадує про дружину диктатора Грейс Мугабе, зазначає Перрен.

"Це видовищне прискорення ходу історії могло стати завершальним актом тієї конфронтації, яка постійно набирала силу останнім часом, між двома протиборчими угрупуваннями" за спадкоємність "Комрада Боба", - пише видання Courrier international.

"Перший табір - це партія військових, які об'єдналися навколо Еммерсона Мнангагву на прізвисько "Крокодил". Він був віце-президентом країни, "історично близьким до Роберту Мугабе, і довгий час розглядався як його потенційний наступник", але "він був відправлений у відставку главою держави".

У цьому перевороті можна досить ясно побачити операцію проти "першої леді Грейс Мугабе, яка стоїть на чолі іншого угруповання, що складається з більш молодих прихильників, вплив яких постійно слабшав. Грейс готувала грунт для свого призначення на посаду віце-президента під час з'їзду правлячої партії ZANU-PF ("Зімбабвійський африканський національний союз - Патріотичний фронт"), який повинен був відбутися в грудні". Таким чином, "раптове падіння Мнангагви "логічно відкривало їй шлях", на думку видання Mail & Guardian, що виходить в Йоганнесбурзі, пише Le Temps.

Насправді всі знали, що це вона домоглася відставки Мнангагви, після того як багато хто інші близькі до влади вже стали жертвами її "спалахів гніву", пояснює Radio France internationale (RFI). "Але на цей раз армія вирішила втрутитися. Це як крапля води, що переповнила чашу", - наводить журналіст слова RFI.

"Для армії, що Грейс Мугабе позбулася колишнього віце-президента, намагаючись зайняти його місце, і, ймовірно, стати наступницею глави держави, стало абсолютно неприйнятним, - написано на сайті RFI.

"На думку військових, дружина президента не має ніякої легітимності, до того ж вона народилася в ПАР, а не в Зімбабве і спочатку була просто секретарем Роберта Мугабе".

Та, хто "по черзі стала секретарем, коханкою, потім дружиною Комрада Боба, який старший за неї на 41 рік, цього разу поспішно приміряла на себе вбрання спадкоємиці. Ось уже ціле десятиліття вона здійснює шокуючий сценарій подружньої наступності, коли Дездемона постійно надиктовує укази своєму старому чоловікові", - пише видання Les Echos.

Словом, "неконтрольована" жінка, як уїдливо змальовує її портрет газета La Libre Belgique і нагадує про її останніх витівки. У серпні минулого року в ПАР "вона відлупцювала за допомогою подовжувача дівчат, які перебували в номері готелю, знятого синами Мугабе: коли гості втекли від цієї фурії, пані Мугабе, "як божевільна", накинулася на молоду модель Габріеллу Энджельс, яка подала на неї скаргу. Південноафриканська влада дозволила гнівній зімбабвійській першій леді втекти з країни на підставі дипломатичного імунітету, який адвокати постраждалої оскаржували в суді".

"Абсолютно ясно, що саме цій жінці зімбабвійські військові хотіли перешкодити дістатися до президентства після смерті її 93-річного чоловіка. І її амбіціям, до яких вона може дотягнутися своєю рукою, прикрашеною дорогоцінним камінням", - підсумовує La Libre Belgique.

Як повідомлялося, генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш закликав всі сторони Зімбабве бути стриманими, а також висловився за діалог між сторонами. Про це повідомив журналістам заступник офіційного представника генсека Фархан Хак.

"Генсек ООН закликає до спокою, відмови від насильства і стриманості. Важливо врегулювати політичні розбіжності мирним шляхом і за допомогою діалогу у відповідності з конституцією країни", - сказав Хак.