Збройні сили України з власної ініціативи розробили програмне забезпечення для 12 гаубиць, отриманих від Німеччини і Нідерландів. Воно дозволяє використовувати цю зброю з більшою ефективністю, ніж військові обох західноєвропейських країн взагалі вважали можливим.
Про це пише нідерландський журнал Elsevier Weekblad з посиланням на помічника Генерального секретаря НАТО з питань нових викликів для безпеки Девіда ван Віла. Видання пояснює, що завдяки своїй посаді нідерландець має доступ до засекреченої інформації про ситуацію на Донбасі і півдні України. Щоб здійснити точний постріл, українським артилеристам потрібно на підготовку менше хвилини. Їхні нідерландські і німецькі колеги роблять це за 20 хвилин. За словами Ван Віла, українська програма настільки сучасна і розуміна, що в НАТО її називають «артилерійським Uber».
Видання пояснює, що йдеться про сучасні самохідні артилерійські установки Pzh2000, які здатні уражати ціль на відстані до 50 кілометрів. Залежно від обставин точність удару може варіюватися від кількох метрів до кількох десятків метрів. Зазвичай такі САУ діють групами. Щоб застати ворога зненацька, цілі обстрілюють з різних позицій. Після виконання пострілу Pzh2000 може швидко покинути вогневу позицію і переїхати на іншу, щоб не стати жертвою ворожого контрудару. Втім, саме цей контрудар дозволяє виявити вогневу позицію ворожої артилерії, по якій гаубиці можуть вистрілити з нового неочікуваного місця.
Використання такої важкої артилерії вимагає швидкості, постійної зміни локації і належного обміну даними. Застосування Pzh2000 найбільш ефективне, якщо їхню роботу поєднати зі збором розвідувальних даних за допомогою безпілотників.
Elsevier Weekblad пише, що українські військові використовують свій «артилерійський Uber» для координації дій. За словами Ван Віла, український підхід дозволяє виконувати завдання значно швидше, ніж це роблять артилеристи Німеччини і Нідерландів.
«Офіцери розвідки позначають в цифровій системі місця, по яких потрібно виконати артилерійський удар. Програма розраховує, яка з гаубиць займає найкращу позицію для виконання цього завдання. За півхвилини надходить цифрова команда і постріл виконується. Це надзвичайно швидко. Тому що ми це все робимо за 20 хвилин. 12 САУ, переданих Німеччиною і Нідерландами, тепер з’єднані цією програмою. Це робить їх на багато ефективнішими у бою проти Росії», - сказав помічник Генерального секретаря НАТО.
Elsevier Weekblad пише, що раніше у Королівської армії Нідерландів було на озброєнні 54 Pzh2000. Але частину з них вивели в «стратегічний резерв» через бюджетні скорочення впродовж останніх років. 8 гаубиць з тих, які залишилися в експлуатації, уряд Нідерландів пообіцяв передати Україні. Прес-служба Королівської армії Нідерлнадів пояснила, що Київ отримав сучасну версію Pzh2000, але без цифрової системи управління вогнем. Власне, нідерландські військові планували встановити такі системи на свої Pzh2000 лише у найближчі роки.
«Я чув, що українці використовують спеціальне програмне забезпечення. Це схоже на цифрову систему управління вогнем, якою користуємося ми. Якщо їм вдалося пришвидшити процес за допомогою цієї програми, ми лише скажемо: «Браво!». Але цей метод, цілком можливо, працює через мережу GSM і якщо так, тоді він менш захищений, ніж наша система», - сказав представник Королівської армії Нідерландів.