У сирійському місті Алеппо досягнуто перемир'я між урядовими військами президента Сирії Башара Асада і ополченцями, що воюють проти його режиму, але евакуація цивільних осіб і бунтівників відкладається з невідомих причин, повідомляє Al Jazeera у середу, 14 грудня.
За словами активістів обложених районів міста і спостерігачів з міжнародних організацій, евакуація жителів східного Алеппо затримується. Евакуація автобусами повинна була розпочатися сьогодні вранці в рамках угоди з урядовими військами, які взяли під свій контроль практично все місто.
Жоден ополченець або житель східного Алеппо станом на 5:00 ранку за місцевим часом не виїхав з міста, зазначають у Центрі моніторингу за дотриманням прав людини в Сирії, що базується в Лондоні.
При цьому причини затримки евакуації ніхто не пояснює. Один з бунтівників розповів агентству Reuters про те, що проурядові шиїтські ополченці нібито блокують виїзд людей з районів, утримуваних повстанцями.
Журналіст зі східного Алеппо Захір аль-Шималь підтвердив затримку евакуації, зазначивши, що вулиці міста вранці були порожні.
"Люди тут приголомшені", - зауважив журналіст, - "ми не спали всю ніч в очікуванні від'їзду".
На думку журналіста, невідомість лякає людей.
"Ніхто не знає, що зробить режим", - пояснив він.
Поза угодою про евакуацію російський уряд заявляв про те, що принаймні 6000 цивільних осіб були евакуйовані зі східного Алеппо, ще 366 бунтівників склали зброю протягом останніх 24 годин.
Представник Росії в ООН у вівторок ввечері заявив про те, що всі військові дії у східному Алеппо припинені, і місто переходить під повний контроль урядових військ.
"За минулу годину ми отримали інформацію про те, що всі військові дії у східному Алеппо припинені. Сирійський уряд встановив контроль над східним Алеппо", - сказав Віталій Чуркін під час екстреного засідання Ради Безпеки ООН.
Тисячі людей, спійманих у пастку, боялися за своє життя і життя близьких людей. Ополченці, які досі утримують деякі райони міста, готові на відчайдушні кроки.
"Угода досягнута для евакуації жителів Алеппо, цивільних осіб і ополченців з легким озброєнням, з обложених районів східного Алеппо", - розповів Ясер аль-Еуссеф, член групи заколотників Нуреддіна аль-Зінки.
За його словами, угоду "підтримали Росія та Туреччина" і вона повинна була бути здійснена "протягом декількох годин".
Представник Міністерства закордонних справ Туреччини Хусейн Муфтуоглу, розповів про евакуацію жителів і ополченців східного Алеппо.
"Вони висуватимуться в Ідліб, згідно з планом. Немає ніякого плану по їхній евакуації у Туреччину", - зазначив він.
Пізніше заступник прем'єр-міністра Туреччини Мехмет Шимшек оголосив про те, що його уряд планував створити новий наметовий табір, щоб прийняти "80000 людей, що біжать зі східного Алеппо"". Він не сказав, чи "наметовий табір" розташовуватиметься на території Туреччини, чи на территорії Сирії.
Відповідаючи на питання репортерів після завершення екстреного засідання Ради безпеки ООН, представники Сирії відзначили, що падіння Алеппо не стане кінцем мирного врегулювання конфлікту в країні, що "все має бути зовсім інакше".
"Ми повинні дивитися на це як на трагічну можливість перезапустити політичний процес", - підкреслили вони.
За словами сирійського дослідника та члена-кореспондента Chatham House (британського аналітичного центру в області міжнародних відносин - ред.) Хаіда Хаіда, угода про евакуацію була швидше "здачею, ніж перемир'ям".
"Ця ситуація буде схожа на попередні: заколотникам і цивільним особам дозволили б відвідувати, швидше за все, передмістя Алеппо або Ідліб, а сирійський режим (режим президента Башара Асада – ред.) встановить контроль над іншою частиною Алеппо", - підкреслив він.
За словами дослідника, багато хто не був впевнений в тому, що вдасться досягти угоди, так як урядові війська за підтримки російських військових робили стрімкі успіхи в наступі на Алеппо.
"Переговори тривали протягом багатьох днів, і тепер режим впевнений, що перемагає. Таким чином, без серйозного тиску міжнародного співтовариства на Росію і режим, я думаю, ця угода не була б можливою", - додав Хаид.
Як повідомлялося раніше, Генеральна Асамблея ООН у п'ятницю, 9 грудня, більшістю голосів підтримала підготовлений Канадою проект резолюції щодо негайного припинення вогню в Сирії.
Представники сирійської армії заявили про те, що операція по поверненню контролю над Алеппо знаходиться в завершальній стадії. Східна частина міста Алеппо перебувала під контролем повстанців сирійської опозиції впродовж чотирьох років.
Тим не менш сирійська опозиція готова продовжувати боротьбу проти Асада навіть після втрати Алеппо. Опозиціонери зазначають факт важливості Алеппо, але визнають, що в разі втрати міста у них є й інші не менш важливі населені пункти.
Раніше у зв'язку з бойовими діями, східні райони міста покинули тисячі мирних жителів. У східній частині Алеппо розбомблені всі лікарні, дефіцит їжі, питної води і медикаментів.
Детальніше про сирійську війну читайте у спецпроекті ZN.UA "Що важливо знати про конфлікт в Сирії".