Порівнювати події, які зараз відбуваються в Гонконзі, з Майданом чи іншими проявами демократії в християнському світогляді не зовсім доречно.
Таку думку висловив завідувач відділу зовнішньої політики Національного інституту стратегічних досліджень, китаєзнавець Андрій Гончарук.
За його словами, йдеться про абсолютно інший світогляд - конфуціанський світ, у якому основоположними принципами є повага до старших, влади та держави.
"Там відбуваються дещо інші процеси. По-перше, всі жителі Гонконгу вітали своє возз'єднання з Піднебесною. Це не була радість від того, що вони тепер підкоряються Комуністичній партії Китаю, але це була радість, що викликана поверненням колонії до величі "Великого Китаю". Хоча Гонконг і був відносно вільною частиною капіталістичного світу, проте він був колонією", - розповів Гончарук в коментарі виданню "День".
За 15 років після возз'єднання в Гонконзі виросло абсолютно нове покоління, в якого вже немає відчуття, що вони жили під владою англійців. За словами експерта, нинішнє покоління гонконгців - глобалізоване, занурене в Інтернет. "Їм ближчі сьогоднішні реалії й вони хочуть мати такий самий ступінь свободи, як у Парижі, Лондоні або деінде. Однак на всі ці акції не треба реагувати як на події революційного характеру. Це - точка біфуркації, прояв невідповідності свого стану до своїх бажань, але не більше того. Я далекий від думки, що в Гонконзі будуть подібні акції до Таїланду - багатомісячні сутички із владою. Йдеться про зміну парадигми відносин, а не про революційні події", - впевнений китаєзнавець.
Щодо розв'язання цього конфлікту, то, на його думку, буде знайдено компроміс. Гончарук нагадав, що 25 років тому на площі Тяньаньмень студенти не виступали проти Комуністичної партії Китаю. "Події на цій площі - виступ не проти комуністичної влади, а за інший вектор розвитку цієї партії. Це дуже важливо розуміти. Китайці дуже добре пам'ятають власну приказку: найгірше жити під час змін", - зазначив експерт.
Нагадаємо, в Гонконзі більше тижня проходять масові демонстрації з вимогою демократизації виборчої системи і зменшенням залежності від рішень центральної влади Китаю. Кілька днів тому відбулися зіткнення між демонстрантами і поліцією, десятки активістів були затримані.
Вранці в четвер, 2 жовтня, сотні протестуючих студентів блокували будівлю адміністрації Гонконгу. У підсумку глава Гонконгу відмовився піти у відставку, але погодився на переговори. !zn