UA / RU
Підтримати ZN.ua

Експерт: Головне завдання візиту Зеленського до Саудівської Аравії — це спроба достукатися до країн, які демонструють позицію нейтралітету

"Надважливим завданням є формування сталої більшості країн, які у шляхетних спробах  повернути мир в Україну, підтримують українську формулу миру".

Україна намагається донеси країнам, які досі займають нейтральну позицію щодо агресивного вторгнення Росії на територію нашої держави те, що зараз дуже важливо відновити мир саме за українською "формулою миру". Зокрема, про це наголошував президент України Володимир Зеленський під час візиту до Саудівської Аравії, вважає Експерт Центру близькосхідних досліджень AMES, співзасновник Української миротворчої школи Ігор Семиволос у своєму матеріалі для ZN.UA "Кінець епохи і визит Зеленського: що потрібно знати про саміт Ліги арабських держав".

"Україна почала активно використовувати антиколоніальну риторику, перехоплюючи у московитів ініціативу для пояснення своєї боротьби. Це добре. Акценти зроблено правильні — доля українських дітей, що були викрадені Москвою, та кримськотатарське питання. Обидва моменти чутливі для арабської публіки і суголосні їхнім власним проблемам", — зазначив Семиволос.

Вітальне слово Путіна учасникам саміту, за словами експерта, було "очевидно програшним". Традиційні запевнення в дружбі і конструктивному співробітництві та наданні "посильної допомоги для вирішення палестино-ізраїльського конфлікту відповідно до резолюцій ООН та арабської мирної ініціативи".

"До речі, в самому Королівстві Саудівська Аравія дедалі частіше звучать голоси, що ініціативу 2002 року щодо врегулювання конфлікту між Палестиною та Ізраїлем треба переглядати, зважаючи на агресивну політику праворадикального уряду Біньяміна Нетаньягу", — додав він.

Утім, пише Семиволос, головне завдання — це спроба українців достукатися до країн, які формально займають позицію нейтралітету у цій війні. Надважливим завданням, каже експерт, є формування сталої більшості країн, які у шляхетних спробах повернути мир в Україну підтримують українську формулу миру. На тлі китайської ініціативи, подібних зусиль ПАР і Бразилії така більшість стане запорукою справедливого миру для України. Привертає увагу зміна епітетів при формулюванні позиції нейтралітету.

"Привертає увагу зміна епітетів при формулюванні позиції нейтралітету. З української позиції арабський нейтралітет часто виглядає як удаваний, тобто такий, що залишає місце для активної співпраці з Росією. Араби це називають «позитивним нейтралітетом», сенс приблизно той самий, але акценти розставлено дещо інакше: ми підтримуємо і зацікавлені у добрих відносинах як з Україною, так і з Росією. Останнім часом у промовах арабських лідерів з’являється поняття «активний нейтралітет"", — зазначив експерт.

Аналітик припускає, що Для керівництва Саудівської Аравії, яке має амбітні плани модернізації власної країни та регіону, цей термін може означати збільшення арабської суб’єктності як важливого актора, що впливає на формування міжнародного порядку та правил.

"Можна стверджувати, що в цьому арабів надихає приклад України, яка довела, що навіть у майже безвихідних умовах можна ефективно протистояти загрозам і реалізовувати свою стратегію, яка зрештою приводить до зростання власної суб’єктності", — додав Семиволос.

Читайте також: Для того, щоб арабські країни рахувалися з Україною, потрібна постійна робота з формування власного наративу арабською мовою – експерт

Нагадаємо, у вечірньому відеозверненні президент Володимир Зеленський заявив, що влада робить все, щоб рішення на саміті НАТО для України було таким, яке спрацює. Він також анонсував найближчими тижнями нові зустрічі та переговори, які принесуть ще більше зброї для України.