UA / RU
Підтримати ZN.ua

Екслідера Китаю Ху Цзіньтао вивели з залу під час з’їзду Компартії: що це означає?

Можливо, правда про цей неочікуваний епізод в Пекіні ніколи не буде розкрита, однак, можна точно сказати, що Сі Цзіньпін не вчинив би так зі своїм попередником без причин.

Під час церемонії закриття 20-го з’їзду Компартії поруч з лідером Китаю Сі Цзіньпіном сидів його попередник - 79-річний Ху Цзіньтао. Але його несподівано взяли під руки й вивели з залу. Чому?

На шляху на вихід Ху Цхіньтао намагався щось сказати Сі Ціньпіну, а потім взяв за плече прем’єра Лі Кецяна, свого колишнього союзника і протеже. Здається, Сі і Лі кивнули, але на відео, яке було опубліковане в ЗМІ, не видно, щоб китайський лідер щось сказав своєму попереднику.

«Ми ще ніколи не бачили таких порушень церемонії, принаймні, наскільки я пам’ятаю», - сказав CNN експерт з верхівки китайської політики в Університеті Сан-Дієго Віктор Шіш.

Не відомо, чому Ху Цзіньтао вивели з залу. Китайські державні ЗМІ ігнорували інцидент, поки він не набув розголосу. Пізніше з’явилися повідомлення, що колишній лідер Китаю погано почувався. CNN пише, що Ху ніколи не був настільки могутнім, як Сі зараз. Значною мірою його владу обмежувало існування балансу між різними впливовими фракціями Компартії і партійними старійшинами, такими як Цзян Цземінь, який очолював Китай перед Ху Цзіньтао.

Гонконзька газета South China Morning Post не висунула жодних припущень, чому Ху Цзіньтао підняли з крісла, коли він сидів поруч з нинішнім лідером Китаю. Однак, газета зауважує, що це було «порушенням ретельно прописаної церемонії, під час якої Сі Цзіньпін був призначений секретарем партії на безпрецедентний третій термін».

Читайте також: Сі Цзіньпін отримав право на безпрецедентний у Китаї третій термін

New York Times пише, що правда про цей епізод, як і багато іншого в китайській політиці, навряд чи буде розкрита. Але американська газета вказує на тей, що Ху Цзіньтао вивели з залу через кілька хвилин після того, як журналістам дозволили зайти. І це може дати певну підказку.

«Зважаючи на те, як ретельно такі збори репетирують і планують, той факт, що цьому дозволили відбутися на очах у всіх, перед журналістами, - це найважливіша деталь», - сказав професор права в Сінгапурському університеті управління Генрі Гао.

«Сі Цзіньпін не робить таких речей без причин. Ху Цзіньтао - це той, хто був при владі 10 років тому», - додав він.

New York Times підкреслює, що Ху Цзіньтао, який очолював Китай з 2003 до 2013 року, представляє іншу еру, коли країна була більш відкритою. Його стиль лідерства був більш консультативним. Ху Цзіньтао провів Олімпіаду в Пекіні, а також міг похвалитися економічним зростанням, яке виражалося двозначною цифрою. Китайська репутація у світі покращилася. І обговорення в інтернеті були відносно вільними. В часи правління Сі Цзіньпіна все це змінилося. В суботу він передчасно відправив на пенсію кількох високопоставлених чиновників, які були представниками більш поміркованого крила Компартії. Багато з них були соратниками Ху Цзіньтао. Всіх їх замінили лояльними до Сі Цзіньпіна кадрами.

Читайте також: SCMP: Сі Цзіньпін готує більш масштабні зміни в Політбюро Китаю, ніж очікувалося

Німецьке видання Der Spiegel пише, що Ху Цзіньтао не обов’язково належить до прихильників нинішнього лідера Китаю. Зрештою, він виступає за стару модель «колективного» лідерства, в якому були б представлені різні фракції. А також за дотримання вікового обмеження, яке 69-річний Сі Цзіньпін порушив, ставши лідером Китаю втретє. Ху Цзіньтао належить до табору Комуністичного союзу молоді Китаю, який його наступник сильно ослабив.

The Guardian підкреслює, що якими б не були причини, через які Ху Цзіньтао вивели з залу, цей епізод несе символічну вагу. Зрештою, інший живий екслідер Китаю Цзян Цземінь, якому зараз 96 років, не прийшов на з’їзд Компартії.