Президент США Дональд Трамп вимагав від директора ФБР Джеймса Комі, щоб він "розігнав хмари", які нависли над Білим домом через рослідування про втручання Росії у американські вибори і можливий зв'язок команди республіканця з російськими чиновниками.
Про це пише лояльне до Республіканської партії видання Wall Street Journal з посиланням на письмові свідчення екс-директора ФБР, які він сьогодні озвучить Комітету Сенату з питань розвідки.
Комі стверджує, що його свідчення опираються на детальних записах його розмов з Трампом, які він почав вести після першої ж зустрічі з новим президентом США 6 січня у Trump Tower. За словаи звільненого директора ФБР, він за чотири місяці дев'ять разів говорив з Трампом: три рази під час особистих зустрічей і ще шість - телефоном. Для порівняння, з президентом Бараком Обамою у Комі було лише дві особисті зустрічі: в 2015 році, щоб обговорити політичні питання, і в 2016-му - щоб попрощатися.
В свідченнях екс-директора ФБР йдеться, що він вперше розмовляв з Трампом після того, як розвідувальна спільнота представила звіт про докази втручання Росії у вибори в США. Після зустрічі Комі сам-на-сам обговорив з новообраним президентом дані, які "ображали його особисто".
27 січня Комі запросили на вечерю в Білий дім. Тоді Трамп записав його, чи хоче він лишитися директором ФБР. Комі це здалося дивним, тому що президент перед тим "вже двічі сказав, що сподівається, що я лишуся".
"Інтуїція підказала мені, що зустріч тет-а-тет і те, що він вдає, ніби ми вперше обговорюємо мою посаду, означає, що ця вечеря принаймні частково мала на меті змусити мене просити про роботу і створити такі собі відносини покровительства", - написав Комі у свідченнях.
Екс-директор ФБР стверджує, що президент США сказав йому: "Мені потрібна відданість, я чекаю відданості". Комі пообіцяв йому бути "чесним", на що Трамп у відповідь повторив: "Це те, чого я хочу - чесна відданість".
Комі також описав, що 14 лютого президент США просив його закрити розслідування ФБР проти колишнього радника з національної безпеки Майла Флінна. Тоді Трамп сказав йому, що Флінн нібито "не зробив нічого поганого, коли говорив з росіянами".
"Він хороший хлопець. Сподіваюсь, ви уявляєте, як залишити цю справу в спокої, як лишити Флінна в спокої", - цитує Комі президента.
Врешті 30 березня Трамп зателефонував директору ФБР і поскаржився, що справа щодо втручання Росії у вибори, "як хмара", нависла над його адміністрацією і заважає йому "діяти від імені країни". Тому президент США запитав Комі, "що можна зробити, щоб розігнати ці хмари". При цьому, Трамп попросив директора ФБР офіційно заявити, що проти президента особисто не триває жодного розслідування.
Також комісія сенату викличе Флінна для надання свідчень через його бізнес. У комісії вважають, що Флінн неправомірно скористався п'ятою поправкою, яка дозволяє не свідчити проти себе, однак підкреслюють, що у випадку з бізнесом її точно не можна буде використовувати.
Раніше видання Reuters повідомляло, що президент Трамп просив директора ФБР припинити розслідування про зв'язки Флінна з РФ. Видання дізналося, що американський лідер зустрічався з Джеймсом Комі на наступний день після звільнення свого радника.