Російський опозиціонер Ілля Яшин вважає, що поки що Володимир Путін навряд чи змінить свою політику щодо України, однак з часом економічні проблеми змусять Москву замислитися.
"Ціна на нафту, проблеми з поставками російського газу, проблеми у відносинах із Китаєм – економічні проблеми геополітичного характеру будуть сприяти більш миролюбним настроям у Кремлі", - сказав він у інтерв'ю Радіо Свобода.
Яшин визнає, що санкції поки що не здатні зупинити Путіна.
"У Кремля дійсно є деякий запас міцності. За роки нафтового Ельдорадо Путін зумів наростити "політичний жирок". І санкції, зниження цін на нафту поки не здатні принципово вплинути на політику Путіна. Проте, якщо ситуація триватиме в тому ж руслі, то імперські амбіції Путіна будуть просто не по кишені", - припускає політик.
Зосередження російських військ на кордоні з Україною Яшин вважає радше погрозою, ніж проявом реального наміру розпочати повномасштабну війну.
"Немає, звичайно, ніяких гарантій того, що до війни не дійде, проте відчуття, що в найближчий час розпочнуться масштабні бойові дії, все-таки немає. Для цього повинні бути якісь підстави. По-правді кажучи, я не бачу підстав для того, щоб Путін вів повноцінну війну з Україною", - відзначив опозиціонер.
За словами Яшина, погіршення соціально-економічної ситуації в країні може стати каталізатором протестів, однак поки росіяни інертно вірять владі.
"Російське суспільство дуже консервативне. Воно звикло до того, що є державні новини, які говорять правду, а все решта – це різні тлумачення, що не є офіційними, а значить, ставитись до них серйозно не варто. Напевно, тут не потрібно узагальнювати, проте значна частина суспільства, судячи з усього, мислить саме так: те, що показують у новинах Першого каналу – те і є правда", - пояснив він таку значну підтримку росіянами політики Кремля.
Однак Яшин запевняє, що ця тенденція поступово міняється, і все більше людей сприймають інтернет як альтернативне джерело інформації. На його думку, по мірі росту протестних настроїв серед населення Росії слід очікувати нових акцій.
"В російському суспільстві не існує механізмів тиску на владу, крім виходу на вулицю: виборів немає, інститут громадянського суспільства знаходиться або в зародковому стані, або зовсім розгромлений. Людям нічого не залишається, крім як виходити на вулиці. І, швидше за все, скоро ми побачимо протести бюджетників, вчителів, лікарів, які ми вже, до речі, недавно спостерігали в Москві. І якщо влада не буде реагувати на них адекватно, то вони будуть ставати все більш і більш радикальними", - прогнозує він.
За словами Яшина, Путін дав росіянами ілюзію, що вони досі живуть в імперії, а тому можуть чинити, як їм заманеться.
"Але це – небезпечний міф у тому сенсі, що амбіції, які демонструє Путін, не відповідають тим можливостям, що є в Росії, і суперечать тим інтересам, котрі Росія має. Велика країна – це така країна, яка забезпечує гідний рівень життя своїм громадянам. Велика країна – країна, що створює сильну економіку в інтересах більшості населення. А коли країна показує всім "кузькину матір" і грозить захопленням чужих земель, але при цьому основні ресурси осідають в кишенях колишніх однокласників президента, а корупція росте з кожним роком – ця країна не велика, це карикатурна імперія", - підсумував Яшин.
Дещо відмінну думку щодо намірів Путіна має інший російський опозиційний політик Борис Нємцов. Він впевнений, що російський прездиент буде продовжувати війну і конфронтацію зі всім світом, а також ігнорувати санкції, від яких буде страждати економіка країни і громадяни.
"Він хоче правити до 2024 року, тобто ще 10 років, і питання про наступника в 2018 році не існує", - зазначає Нємцов.