UA / RU
Підтримати ZN.ua

Джо Байдену доведеться докласти великих зусиль, щоб відновити «зв'язки з Європою» — The Washington Post

З одного боку, Європа готова до відновлення трансатлантичних відносин, але з іншого – ЄС готовий проявляти більшу геополітичну самостійність.

Коли Пенсільванія остаточно вирішила долю виборів президента США 2020 року - давши зрозуміти, що республіканцю Дональду Трампу незабаром доведеться покинути Білий дім, - почуття величезного полегшення почало охоплювати Європу, пише The Washington Post.

Європейські лідери якнайшвидше намагалися привітати кандидата від Демократичної партії Джо Байдена з перемогою.

Останні чотири роки президентства Дональда Трампа, який відверто вороже ставився до Європейського Союзу, а також зневажав вірних союзників, погрожував зруйнувати НАТО, проявляв прихильність до Кремля, без сумніву, негативно впливали на дипломатичні відносини США з іншими впливовими демократичними країнами.

Звичайно, Трамп ще буде формально залишатися американським президентом фактично до 20 січня, саме тому існує багато побоювань, що він використає час, який у нього залишився, для того, аби більше дестабілізувати ситуацію та створити «проблеми і перешкоди» для адміністрації нового президента. Це можна простежити вже в тому, що Трамп поспіхом намагався запровадити санкції проти Ірану.

Але після інавгурації нового американського лідера обов’язково настане період, коли Байден поверне США до Паризької кліматичної угоди, повернеться до співпраці з ВООЗ та перегляне ситуацію з Іранською ядерною угодою.

Брюссель, Берлін, Дублін, Лісабон – яке місто першим прийме нового американського лідера? Однак, можна припустити, що цим містом не буде Лондон.

Без сумніву, ЄС та США повинні обговорити багато питань, такі як торговельна політика, боротьба з кліматичними змінами, для прикладу.

Але повернення до амбіційних схем поглиблення трансатлантичних зв’язків років президентства Барака Обами виглядає дуже малоймовірним. Європа останнім часом почала схилятися до економічного націоналізму та більшої самостійності, на фоні того, як політика Трампа дестабілізувала союзницькі відносини.

Пандемія COVID-19 є сферою очевидної термінової співпраці між Америкою та Європою. Слід відкинути загрозу «націоналізму вакцин», адже існує взаємна зацікавленість у реформуванні та посиленні глобальної співпраці у галузі охорони здоров’я, центром якої є ВООЗ.

Проблема зміни клімату також стане пріоритетом у Вашингтоні, коли Байден розпочне відновлювати співпрацю із союзниками.

Китай, безумовно, буде мати місце серед дискусій між США та ЄС. Адже в Європі зростає занепокоєння, оскільки до 2035 року Китай може подвоїти потужність своєї економіки, і відокремлення від Китаю звучить занадто «нереалістичним», адже неможливо просто ігнорувати одну з найпотужніших світових економік.

Але ЄС, США та Японія повинні об'єднатися, щоб забезпечити рівні умови для економічної взаємодії з Китаєм.

До того ж, Америка та Європа можуть співпрацювати, щоб боротися з авторитаризмом Китаю, особливо у сфері «новітніх цифрових технологій».

«Європейський медовий місяць» Байдена триватиме недовго, адже існує багато питань, які потрібно вирішити.

Президентство Трампа спровокувало дещо заплутану дискусію щодо "стратегічної автономії Європи". Однак, можна припустити, що Франція і надалі буде підтримувати «самостійний і незалежний курс» ЄС. Тоді як Берлін буде готовий дати шанс відродженню трансатлантичних відносин.

Але Трамп уже зміг залишити серйозні шрами у відносинах Європи та США, саме тому Європа, ймовірно, має намір продовжувати здобувати більшу геополітичну самостійність на міжнародній арені, резюмує видання.

Читайте також: Дружина Байдена збирається порушити 230-річну традицію перших леді США

Увечері 7 листопада стало відомо про перемогу Джо Байдена, який набрав разом з Пенсільванією 273 голоси вибірників.

Світові лідери шлють привітання Байдену і майбутнього віце-президента Камалі Харріс. З перемогою на виборах Байдена також привітали президент України Володимир Зеленський і глава Офісу президента Андрій Єрмак.

Детальніше про те, як може позначитися на Україні перемога Джо Байдена на президентських виборах в США, читайте в статті Олега Шамшура «Вимоглива симпатія» для читачів ZN.UA.