UA / RU
Підтримати ZN.ua

Джихадисти захопили ще два міста в Іраку

Представники угрупування погрожують розгорнути наступ на Багдад, що викликає побоювання можливого розколу країни на три сектори: сунітський, шиїтський та курдський.

Бойовики угрупування "Ісламська держава Іраку і Леванту" у п'ятницю, 13 червня, захопили ще два міста у провінції Діяла на північному сході Іраку - Джалаула і Саудія. Підрозділи сил безпеки, які захищали населені пункти, втекли при наближенні ісламістів, повідомляє ВВС.

Зараз іракська армія веде бої неподалік від міста Баакуба, що знаходиться за 50 кілометрів від столиці Багдада. Бій йде у передмістях міста Мікдадія.

Цього тижня бойовикам вдалося захопити Тікріт і Мосул - адміністративні центри провінцій Салахеддін і Найнава. Тікріт - рідне місто колишнього президента країни Саддама Хусейна.

Представники угрупування погрожують розгорнути наступ на Багдад, що викликає побоювання можливого розколу країни на три сектори: сунітський, шиїтський та курдський.

Між тим глава Місії ООН зі сприяння Іраку (МООНСІ) Микола Младенов запевнив Раду Безпеки світовоїорганізації, що терористи, які орудують на півночі країни, на даний момент не несуть загрози для Багдада. Про це розповів постійний представник РФ при ООН Віталій Чуркін після завершення закритої зустрічі СБ, члени якого заслухали звіт Младенова у режимі відеоконференції.

Оонівський емісар в Іраку "переконаний в тому, що Багдад добре захищений і уряд контролює ситуацію" в столиці. "Наскільки я зрозумів з його слів, зараз немає загрози поширення насильства на Багдад", - сказав Чуркін, який у червні очолює роботу Ради безпеки.

Тим часом США евакуюють з Іраку цивільних фахівців, що працюють за урядовими контрактами. Мова йде про співробітників приватних компаній, які знаходяться в Іраку за програмою американських військових постачань за кордон. Вивозити з Багдада персонал свого посольства США поки не збираються.

Щоб зупинити наступ бойовиків "Ісламської держави Іраку і Леванту", розглядають можливості завдання ударів з повітря по їхнім позиціям, у тому числі за допомогою безпілотників.

Напередодні президент США Барак Обама заявив, що розглядає різні варіанти допомоги владі Іраку у боротьбі зі збройними ісламістами, в тому числі пряме військове втручання.

"Ми зацікавлені в тому, щоб джихадисти не змогли облаштуватися на постійній основі в Іраку та Сирії", - сказав президент США, зустрічаючись в Білому домі з прем'єр-міністром Австралії Тоні Ебботтом.

Як пояснив представник Білого дому Джей Карні, Обама не виключає можливості завдання повітряних ударів по цілям в Іраку. Про сухопутну військову операцію за участю американських військових мова не йде.

Готовність надати допомогу Багдаду висловила і влада Ірану. Іранський уряд перекинув спецназ Революційної гвардії у сусідню країну. Як повідомляє The Wall Street Journal, як мінімум два батальйони вже взяли участь у боях поблизу Тікріта.

А екс-держсекретар США Гілларі Клінтон заявила, що зробила помилку, підтримавши свого часу ідею проведення військової операції в Іраку. "Я помилилася, коли проголосувала за війну в Іраку", - сказала вона в ефірі французької радіостанції France Inter.

Вторгнення в Ірак відбулося в 2003 році і призвело до повалення режиму Саддама Хусейна. Під час обговорення питання про вторгнення в Ірак Клінтон була сенатором від штату Нью-Йорк. Тоді американська адміністрація стверджувала, що іракське керівництво співпрацює з екстремістами і виробляє зброю масового ураження. Це і стало приводом для військового втручання. !zn

Читайте також:

Іракська армія відбила в ісламістів місто Тікріт

США пообіцяли Іраку будь-яку допомогу в боротьбі з бойовиками-ісламістами

Друге за величиною місто Іраку захопили ісламісти: тисячі жителів і військові тікають у паніці

У Багдаді на католицьке Різдво терористи підірвали понад 20 християн