Більше 41 мільйона внутрішньо переміщених осіб (ВПО) склали більшість з тих, кому довелося переселитися в світі станом на кінець 2018 року. Багато з них переселялися кілька разів і стикалися з неймовірно важкими і небезпечними умовами, йдеться у звіті Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, який називається "Глобальні тенденції за 2018 рік", що був представлений в четвер у Києві.
При цьому УВКБ та інші гуманітарні організації не можуть отримати до них доступ або надати їм допомогу, оскільки конфлікт продовжує руйнувати їх країни.
"Майже 26 мільйонів людей тікали в основному в сусідні країни; 80% всіх біженців розмістилися в сусідніх країнах, причому 61% всіх біженців проживали в містах і міських районах", - йдеться у звіті, який є в розпорядженні DT.UA. "Ми також знаємо, що понад 2/3 біженців у світі, або 67%, були з п'яти країн: Сирії, Афганістану, Південного Судану, М'янми і Сомалі".
На додаток до ВПЛ і біженцяів, понад 3,5 млн осіб запросили притулку і чекали рішення за їхніми заявами, а в деяких країнах цей процес може зайняти роки; 1,7 мільйона з цих заявок було подано в 2018 році, розповіли в ООН.
Оскільки багато розвинених країни застосовують все більш суворі процедури надання притулку і жорстку стримуючу політику, дані чітко демонструють, що більшість біженців у світі, 84%, живуть в країнах, що розвиваються; повна третина біженців у світі проживає в найменш розвинених країнах, населення яких живе за межею бідності, але продовжує надавати підтримку біженцям, часто в своїх власних будинках і громадах.
Розвинені країни прийняли лише 16% біженців.
Зазначимо, що в рамках "Книжкового Арсеналу" УВКБ ООН, разом із посольством Данії в Україні, організувало "Живу бібліотеку", в якій "живими книжками", що розповідають про досвід біженців, стали письменники Кім Тхюї та Ларрі Трамбле (Канада), Крістіан Хустед (Данія), Імбі Паю (Естонія), Кадер Абдула (Голландія), а також українські експерти з питань біженців Наталія Гуржій (БФ "Рокада") і Максим Буткевич (українська правозахисна організація No Borders).
Детальніше читайте в матеріалі Алли Котляр "Вахід. Історія "біженця"" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".