Резонансна справа щодо отруєння колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля у Великобританії змусила ряд країн, зокрема учасниць Євросоюзу, а також Сполучені Штати Америки і Канаду прийняти рішення про вислання російських дипломатів.
Однак при цьому в Євросоюзі деякі з країн досі не приєдналися до інших держав-членів у вирішенні вислати російських дипломатів на знак солідарності з Великобританією.
Всього набралося дев'ять країн-"відмовників", проте деякі держави напевно приєднаються до більшості країн ЄС у найближчі дні, як вже приєдналися Бельгія та Ірландія.
Країни, що висловили небажання висилати російських дипломатів:
1. Словаччина. МЗС Словаччини прагне вести себе обережно, заявивши, що на подальші кроки, які країна готова зробити, буде впливати розвиток ситуації, а також відповідь Росії на дії країн ЄС.
2. Португалія. Країна не планує висилати росіян, в МЗС держави заявили, що воліють бачити спільні дії на рівні 28 країн ЄС, а не двосторонні кроки - а висилка дипломатів, якщо вірити загрозам Кремля, буде обопільною.
3. Австрія. Австрія вважає, що як нейтральна країна повинна стати мостом між РФ і Заходом, і зберегти контакти з росіянами. В австрійську правлячу коаліцію входить крайня права Партія свободи, яка підписала угоду про співпрацю з правлячою російською партією "Єдина Росія".
4. Мальта. Мальтійський уряд, який заробив сотні мільйонів євро на продажу паспортів ЄС багатим росіянам, заявив, що не буде висилати дипломатів РФ, нібито тому, що дипломатична місія Мальти у Москві дуже нечисленна, а будь-яка відповідь Росії фактично припинить дипломатичні відносини.
5. Болгарія. Ця держава має міцні ділові зв'язки з російськими фірмами, тому там причиною відмови від висилки дипломатів РФ назвали те, що країна зараз головує в ЄС, тому повинна підтримувати нейтралітет.
6. Греція. У правлячу коаліцію країни, як і в Австрії, входить проросійська крайня права партія "Незалежні греки", і Греція заявила, що ніколи не буде вводити санкції проти постійного члена Ради безпеки ООН, більше того - що вона хотіла б отримати від Великобританії більше доказів того, що насправді сталося в Солсбері.
7. Кіпр. "Острів офшорів", чиї банки тримають мільярди євро російських грошей і який теж продає паспорта ЄС багатим росіянам, узяв приклад з Греції.
8. Словенія. Міністр закордонних справ Словенії Карл Ержавец заявив раніше, що занадто рано приймати будь-які рішення, тому що спочатку необхідно з'ясувати, що саме сталося в Британії.
9. Люксембург. Про будь-які коментарі з боку Люксембургу не відомо.
Нагадаємо, на сьогоднішній день до рішення Великобританії, яка спочатку оголосила про вислання російських дипломатів зі своєї території, приєдналися понад 20 країн. Таким чином, на даний момент висилка торкнеться 143 російських дипломатів.
Влада РФ заявила, що буде керуватися принципом взаємності у питанні відповіді на вислання російських дипломатів з країн Євросоюзу, США, Канади та України. Прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков повідомив, що остаточне рішення про дії у відповідь прийме Володимир Путін.
5 березня в британському Солсбері з сильним отруєнням був госпіталізований російський шпигун-перебіжчик Сергій Скрипальта його дочка. Через деякий час були госпіталізовані кілька співробітників екстрених служб, що працювали на місці події. За даними слідства, проти Скрипалів було використано нервово-паралітичну речовину "Новачок" російського виробництва.
Детальніше про ситуацію навколо отруєння Сергія Скрипаля читайте в матеріалі Олександра Хари "Токсична Росія" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".