UA / RU
Підтримати ZN.ua

Друге за величиною місто Іраку захопили ісламісти: тисячі жителів і військові панічно тікають геть

Бойовики-суніти продовжують наступ, захоплюючи все нові території. Битва за північно-захід Іраку може стати перевіркою життєздатності іракської держави.

Жителі другого за величиною в Іраку міста Мосула, яке напередодні було захоплено бойовиками-сунітами, у паніці залишають свої будинки. Дотепер із населеного пункту, в якому жили майже два мільйони осіб, втекли близько 150 тисяч мирних громадян, повідомляє BBC.

Джерела розповіли журналістам, що десятки тисяч біженців направляються у сусідній регіон - Курдську автономію, де було організовано тимчасові табори. Прем'єр-міністр Курдистану Нечірван Барзані звернувся до комітету ООН у справах біженців з проханням про допомогу.

За даними ЗМІ, серед втікачів із Мосула - цивільне керівництво міста і навіть армійські підрозділи (останній факт особливо шокував жителів міста). Поліцейські та армійські джерела повідомляють, що урядові підрозділи, деморалізовані останніми ураженнями, на п'ятий день боїв фактично добровільно залишили місто.

Reuters наводить слова офіцера, який стверджував, що перемогти бойовиків практично неможливо. "Вони добре навчені для вуличних боїв. Нам потрібна ціла армія, щоб вигнати їх із Мосула. Вони як примари: з'являються, завдають удару і зникають у лічені секунди", - заявив іракський військовослужбовець.

Місто Мосул розташовано у північно-західній провінції Найнава, яку бойовики контролюють вже кілька місяців. Минулого тижня вони почали атакувати великі міста. У запеклих боях за кілька днів загинули сотні людей, серед жертв - безліч мирних жителів.

Мосул ісламістам вдалося взяти після п'яти днів збройних зіткнень. Вони захопили стратегічні об'єкти, у тому числі аеропорт, в'язниці (звідки було випущено ув'язнених), адміністративні будівлі, а також склади зі зброєю, спорядженням та амуніцією, захопили армійські розташування та філію центрального банку. Багато поліцейських дільниць, як відомо, було підпалено.

"У місті заворушення і немає нікого, хто міг би допомогти нам", - наводить радіостанція BBC слова працівниці апарату уряду Умми Карам, чий будинок знаходиться неподалік від місцевих органів влади. За даними AP, жінка з родиною у вівторок залишила Мосул. Спікер парламенту Іраку Осама аль-Нуджайфі назвав подію у місті "трагедією".

Між тим бойовики-суніти продовжують наступ, захоплюючи все нові території. Під їхнім контролем уже перебувають кілька районів у сунітській провінції Анбар, яка розташована на заході і межує із Сирією.

Кілька останніх років в Іраку триває протистояння найбільших ісламських громад - сунітів та шиїтів. За часів правління Саддама Хусейна суніти займали чільне місце у державних структурах Іраку, але після збройного вторгнення США і повалення Хусейна сунітів потіснили шиїти. Напруга між шиїтами і сунітами різко зросла після того, як у квітні минулого року урядові війська розігнали табір демонстрантів-сунітів у місті Ель-Хувейдж. !zn