UA / RU
Підтримати ZN.ua

Доходи «Газпрому» будуть падати принаймні до 2030 року – британська розвідка

При цьому на компанію тиснутиме і власний уряд, який стягуватиме все вищі і вищі податки.

Доходи російської державної енергетичної компанії «Газпром» будуть падати щонайменше до 2030 року через її неспроможність заповнити втрату європейського ринку, вважають аналітики управління розвідки Міністерства оборони Великої Британії.

Нещодавно «Газпром» повідомив про найбільший річний збиток за останні 25 років – у 2023 році доходи компанії впали приблизно на 30%, що призвело до річного чистого збитку в розмірі приблизно 6,9 мільярда доларів США.

Після вторгнення Росії в Україну на початку 2022 року призвела до введення енергетичних санкцій проти РФ та серйозно обмежили діяльність «Газпрому» із Європою.

«Хоча «Газпром» зміг переорієнтувати частину своєї торгівлі на альтернативні ринки через інфраструктурні обмеження, на них, ймовірно, припадає лише від 5% до 10% втрачених європейських продажів у 2023 році», - вказують британські експерти.

Читайте також: Прибуток «Газпрому» впаде майже на 40% – на тлі збільшення постачання до Китаю

Вони зазначають, що збільшення майбутніх продажів компанії, найімовірніше, залежить від будівництва нової експортної інфраструктури, наприклад, газопроводу «Сила Сибіру 2». Однак високе оподаткування доходів «Газпрому» у 2022 та 2023 роках майже напевно зменшило можливості та стимули для «Газпрому» інвестувати в експансію на альтернативні ринки.

Так, у 2023 році «Газпром» сплатив до російського бюджету приблизно 28 мільярдів доларів США, що становить приблизно 9% від загальних державних доходів. При цьому російський уряд планує ще більше збільшити податкове навантаження на «Газпром» у 2024 році, що, ймовірно, вплинуло на рішення «Газпрому» скоротити свої інвестиції на цей рік приблизно на 15%.

Раніше китайське видання The South China Morning Post повідомило, що будівництво нового газопроводу «Сила Сибіру-2» до Китаю стає новим випробуванням «безмежного» російсько-китайського партнерства. Пекін хоче, щоб Росія сама вкладала гроші в будівництво нового газопроводу, а також отримати великі знижки на газ, який по ньому поставлятиметься.