UA / RU
Підтримати ZN.ua

Договір по Каспію розблокує трубопровід, проти якого виступає Росія – The Economist

Довгоочікуваний міжнародний договір про правовий статус Каспійського моря вирішив проблему настільки, наскільки її і створив.

Назви можуть вводити в оману. Наприклад, Каспійське море. Це насправді найбільший у світі внутрішній резервуар з водою - чи те, що деякі назвали б досить солоним озером. Ця плутанина викликала суперечки щодо правового статусу Каспію протягом майже 30 років, оскільки озера і моря підпадають під різні міжнародні правові режими, пише The Economist.

Каспій розташований на стратегічному місці між Європою і Азією і містить прибуткові запаси нафти, газу і риби, в тому числі осетрових з ікрою. У Радянського Союзу та Ірану був чітко визначений морський кордон, але після розвалу СРСР, поява незалежного Азербайджану, Казахстану і Туркменістану і Росії збаламутили води Каспію.

12 серпня п'ять прибережних країн підписали угоду. Каспій має розглядатися, ні як море, ні як озеро - замість цього у нього має бути "особливий правовий статус", вважає російський чиновник. Незважаючи на те, що деякі з найбільш гострих проблем залишаються невирішеними, пакт визначив морські кордони, дозволяючи просувати нові проекти з видобутку нафти, газу і прокладки трубопроводів.

У всіх п'яти країн повинні бути територіальні води в 15 милях від берега і ще десять миль виключних прав на рибальство. Інша частина поверхневих вод буде спільною територією, але держави, що не підписали угоду, не зможуть розміщувати там збройні сили. Для Росії це допоможе зберегти своє військове панування, зберігаючи свободу пересування для своїх військових кораблів. (Росія використовувала Каспій для запуску ракет по Сирії.)

Між тим морське дно і його ресурси будуть розділятися окремо між тими, хто підписали договір. У Росії, Казахстану та Азербайджану вже є угоди, що розділяють північний Каспій. Розподіл решти частини морського дна зажадає подальших переговорів. Угода також дозволяє будувати трубопроводи зі згоди лише тих країн, в яких вони проходять. Це може розблокувати обговорюваний Транскаспійський трубопровід з Туркменістану до Азербайджану, проти якого давно виступає Росія.

Конвенція є результатом багаторічних переговорів. Одним з факторів, які, можливо, підштовхнули його до краю, є співпраця Москви з Тегераном у Сирії. Іншим чинником є відновлення санкцій СШАпроти Ірану, що спонукає цю країну шукати співпрацю в інших країнах. Але можете називати це збігом обставин.