UA / RU
Підтримати ZN.ua

До 40 країн в ООН підтримують обмеження на використання вето

Серед них: два постійні члени Ради безпеки ООН, - Франція і Великобританія.

Майже 40 країн вже підтримали ініціативу Франції щодо добровільної відмови від застосування права вето в ООН у випадках, коли потрібно вжити термінових заходів для припинення масових військових злочинів.

Такі дані навів заступник офіційного представника МЗС Франції Олександр Жоржині, передає "Укрінформ".

"Ініціатива Франції з регулювання вето у випадках масових звірств знайшла широкий відгук в Організації Об'єднаних Націй і міжнародному співтоваристві. Майже сорок країн офіційно висловили свою підтримку в рамках останнього засідання ООН і багато інші проявляють інтерес", - заявив дипломат.

"Ми активно обговорюємо це питання, зокрема у зв'язку з 70-ю річницею Організації Об'єднаних Націй у вересні, як подальший крок у мобілізації міжнародного співтовариства", - додав він.

Підтримку даної ініціативи, крім Франції, висловив інший постійний член РБ ООН - Великобританія.

Дана ініціатива була висунута Францією ще в 2013 році, проте розмови про це активізувалися після одноосібного накладання Росією вето на ідею створення міжнародного трибуналу, щоб притягнути винних у катастрофі "Боїнга" в Донецькій області, в результаті чого загинуло 298 осіб.

У той же час важливо підкреслити, що ініціатива Франції не передбачає відмову від права вето. Вона лише передбачає консенсусну відмову п'яти постійних членів у добровільному порядку від використання права вето у випадку, коли на кону відповідальність за військові злочини. Для обмеження використання права вето Франція пропонує звернення не менш як 50 країн, після чого Генсек ООН звертається з проханням до РБ ООН у добровільному порядку не застосовувати право вето.

Як писав Володимир Кравченко у статті для DT.UA Росія не уникне трибуналу по MH17, навіть якщо накладе вето в Радбезі ООН. Автор нагадує, що історія різних міжнародних судових інстанцій демонструє: крім класичних трибуналів по колишній Югославії та Руанді були ще і "гібридні" трибунали, створені на основі угод ООН і конкретної держави.

Подібну заяву зробила офіційний представник МЗС України Мар'яна Беца, повідомивши, що країни-ініціатори трибуналу по "Боїнгу" мають "план Б" на випадок провалу.

Інші держави, які підтримали ідею трибуналу, висловили глибоке розчарування таким рішенням Росії, а деякі країни різко засудили спроби Росії "сховатися" за правом вето.