UA / RU
Підтримати ZN.ua

Для Заходу проблема не Путін, а Росія – FT

"Російська проблема" для Заходу існує вже 200 років.

Президент РФ Володимир Путін дотримується давньої традиції російського мислення. Його відхід із займаної посади нічого не змінить. Будь який вірогідний наступник Путіна буде проводити аналогічний курс.

"Російська проблема" для Заходу не нова. Вона виникла ще 200 років тому, до кінця наполеонівського періоду, коли між Росією і Європою утворилася прірва в тому, що стосується цінностей. У XIX столітті в Росії зберігався авторитарний режим, в той час як країни Європи почали рухатися в бік ліберальної демократії.

Історично Росія прагнула до стратегічній глибині для забезпечення своєї безпеки, щоб кордони держави були як можна далі від центральних районів. Фактично Росія зупинялася не тоді, коли доходила до легко захищених природних кордонів, а лише тоді, коли наштовхувалася на опір інших сильних держав, пише Financial Times.

З часом опір з боку Німеччини на заході, Великобританії, а потім і США на півдні і Китаю з Японією на сході обмежили зону безпеки Росії в північній і центральній частині Євразії, на території пострадянського простору.

На думку Кремля, перед державами на цьому просторі вибір стоїть не між незалежністю або гегемонією Росії, а між гегемонією Росії або її суперників. Москва вважає, що в Україні зараз відбувається саме така битва. Точно також, з міркувань власної безпеки, Росія завжди виступала проти того, щоб в Європі домінувала лише одна держава, і РФ до цих пір не подобається ідея єдиної Європи.

Потенційно Росія може бути на рівних з Великобританією, Францією чи Німеччиною, але вона ніколи не зможе бути рівною всій об'єднаній Європі, яка, так само, як і США сьогодні, виглядає гігантом порівняно з РФ в економічній сфері.

Економічна криза і технологічна відсталість посилює відчуття вразливості Росії. Саме цей фактор змушує Москву проводити агресивну політику, включаючи і риторику про можливе застосування ядерної зброї.

Однак російська загроза досить обмежена, і свідчить про занепад РФ. Міжнародне співтовариство повинне надавати більше допомоги Україні в її спробах реформувати свою економіку і створити з неї компетентне держава, яка служила б бар'єром проти загрози Росії європейській єдності і європейським цінностям.

Читайте також: Росія не зможе в найближчі 3 роки замінити українські двигуни для ВМФ – віце-прем'єр РФ

З моменту початку російської агресії в Україні НАТО значним чином стало готуватися до потенційної загрози Росії для країн Альянсу. Крім цього, країни Європи інтенсифікували проведення військових навчань.