Олігархів і корумпованих чиновників адміністрація Байдена б'є туди, де у них найболючіше місце: по їх сім'ях, гаманцях і планам на відпустку. Про це пише Politico.
Кілька років тому молода людина з хвилястим волоссям, відома як «Грегорі», грала за баскетбольну команду Клівлендського державного університету. У нього не було багато ігрового часу, його статистика не вражала, і він кинув школу через рік. Джо Байден зробив так, щоб він більше не кидав м'яч у сітку в Огайо.
Йдеться про сина Ігоря Коломойського - Григорія. Ще в березні держсекретар Ентоні Блінкен оголосив, що Коломойському і його найближчим родичам буде заборонено отримувати візи в США. Серед них був і Грегорі, офіційне ім'я якого Ісраель Цві Коломойський, і який не єдина дитина Коломойського-старшого, який викликав гнів адміністрації Байдена.
З моменту вступу на посаду, адміністрація з ентузіазмом сприйняла заборону на видачу віз як засіб покарання зловмисників за кордоном за все: від передбачуваної корупції до порушень прав людини. І завдяки крокам, зробленим Конгресом в останні роки, адміністрація може активніше оприлюднювати те, що раніше було «конфіденційним візовим рішенням». При Байдені, який перебуває при владі менш шести місяців, тільки Державний департамент більше десятка разів оголошував про санкції на видачу візи, від яких постраждали більше 100 чоловік в країнах від Гватемали до Білорусі.
Що робить заборона на візи особливо ефективним, так це те, що така заборона практично завжди автоматично поширюється на найближчих родичів корупціонерів. Це, на думку аналітиків, хороший хід, який лякає корумповану грошову еліту, яка звикла до всього кращого.
«Багато з цих високопоставлених людей відправляють своїх дітей в Гарвард, купують нерухомість на Манхеттені, відпочивають в Каліфорнії», - сказав Гері Калман, керівник американського офісу Transparency International. «Вони вкрали багато грошей і хочуть жити хорошим життям».
Адміністрація Байдена використовує заборони на видачу віз особливо високим темпом, користуючись законами, які дозволяють їй бути більш публічною.
Справа Коломойського була раннім і гучним прикладом. Українські антикорупційні активісти особливо зраділи тому, що команда Байдена стала публічною, назвавши олігарха, його дружину і дітей. Сімейному патріарху загрожує федеральне розслідування у справі про відмивання грошей в Сполучених Штатах.
«Різниця величезна. Вплив величезний», - сказала Дарина Каленюк, виконавчий директор Центру протидії корупції в Україні, про фактор суспільного приниження. Грунтуючись на джерелах її групи і спостереженнях за голосами, серед іншого, «відразу після цього рішення люди, зокрема депутати парламенту, які перебували під впливом Коломойського, почали обмежувати відносини з ним і вплив з його боку», - сказав Каленюк.
Каленюк закликав адміністрацію Байдена синхронізувати такі заборони на видачу віз з іншими урядами і організаціями, зокрема, з Європейським Союзом, Великобританією і Швейцарією, щоб такі люди, як Коломойські, були позбавлені можливості «поїхати у відпустку в Іспанію, відправити своїх дітей в вчитися в Лондоні, ходити по магазинам в Відні і мати будинок в Швейцарії».
«Якщо у них заберуть цю здатність відчувати себе в безпеці на Заході, їх мотивація продовжувати ці правопорушення в Україні буде значно нижче», - сказала вона.
Адвокат, який представляв Коломойського, не відповів на запити щодо коментарів, і спроби POLITICO зв'язатися з ним і його сином за допомогою інших засобів, включаючи Facebook, не увінчалися успіхом.
За словами високопоставленого чиновника Держдепартаменту, вказування і засудження можуть мати велике значення, але у секретності і двозначності також є свої переваги. Якщо вказується лише те, що візи не отримають «причетні до певних злочинів», то у цілої групи людей починається параноя з питанням «А чи не про мене мова?».
Колишні офіційні особи і аналітики США кажуть, що всередині уряду регулярно ведуться дебати про те, чи слід карати інших людей за дії головного винуватця. Зрештою, чи справедливо звинувачувати дитину в батьківських гріхах?
Однак часто є свідчення того, що основний фігурант санкцій часто приховує свої активи від подружжя або дитини. Також велика ймовірність того, що чоловік (дружина) або дитина використовують отримані нечесним шляхом доходи для покупок або оплати навчання в коледжі. Деякі коледжі можуть навіть приймати певних студентів в надії отримати в майбутньому пожертвування від його багатих, якщо корумпованих, батьків.
«Є вагомі і важливі дебати про накладення санкцій на членів сім'ї, але ми дійсно думаємо, що це може бути важливим і потужним інструментом при правильному використанні», - сказала Енні Бояджян, директор по захисту інтересів Freedom House.
Але є і законодавчі ініціативи, пов'язані з візами, спрямовані на запобігання зловживанням програмою, яка надає візи іноземцям, які вкладають значні суми грошей в економіку США. Цей законопроект був випущений на тлі зростаючої стурбованості тим, що корумповані іноземці використовують американський бізнес для відмивання незаконно отриманих коштів.
Серед тих, хто стикається з такими звинуваченнями, - Ігор Коломойський, фінансові інтереси якого виходять далеко за межі України. Фактично, вони доходять як мінімум до Клівленда, штат Огайо, де його син раніше грав в баскетбол і, за даними Cleveland State, був студентом з літа 2018 по весну 2019 року.
Ігор Коломойський знаходиться під федеральним слідством за підозрою в купівлі комерційної нерухомості в Клівленді та інших місцях США з використанням незаконно привласнених коштів українського банку. Міністерство юстиції заявило, що все це було частиною «схеми багатомільярдного кредиту».
Однак син магната не відмовився від своїх баскетбольних мрій після від'їзду з Огайо. Тепер він грає за український професійний клуб.
Нагадаємо, що на початку березня США ввели санкції проти Ігоря Коломойського і його найближчих родичів за участь в корупційних злочинах. Президент Володимир Зеленський вітав це рішення, втім, Україна ніяких санкцій проти Коломойського не ввела до сих пір.
Небажання РНБО накладати санкції на Коломойського в Україні не продиктовано ніякими зовнішніми факторами. Більш того, воно сильніше інстинкту самозбереження настільки, що змусило вдатися до відвертих маніпуляцій і перекладання відповідальності на уряд США, де, на відміну від України, проти Коломойського діють не тільки санкції, а й ведуться розслідування, і судова справа за звинуваченням у фінансових махінаціях і відмиванні грошей.
За інформацією ZN.UA, в процесі підготовки візиту Зеленського в США, Білий дім запросив у американських правоохоронних органів всіляку інформацію про діяльність Ігоря Коломойського. Його персона і «досягнення» стануть одними з основних питань для обговорення під час візиту Зеленського в США.