UA / RU
Підтримати ZN.ua

Держсекретар США пообіцяв Ірану максимально жорсткі санкції

Вашингтон не тільки скасовані після 2015 року обмеження, але і введе нові.

Президент США Дональд Трамп має намір ввести безпрецедентно жорсткі санкції проти Ірану, якщо Тегеран не відмовиться від своєї деструктивної політики на Близькому Сході, заявив державний секретар Майк Помпео.

Під час час виступу у Вашингтоні понеділок, 21 травня, голова Держдепартаменту представив перелік вимог США до Ірану, що складається з 12 пунктів. У разі їх виконання Іран зможе уникнути санкцій, передає "Голос Америки".

Зокрема, Тегеран повинен безстроково відмовитися від розробки ядерної зброї і засобів її доставки, не займатися збагаченням урану і плутонію, а також надати інспекторам ООН безперешкодний доступ до ядерних об'єктів на території країни.

Іран також має згорнути програму створення балістичних ракет і припинити підтримувати екстремістські та терористичні угруповання: палестинський ХАМАС, ліванську Хезболлу, афганський Талібан і бойовиків-хуситів в Ємені, а також вивести свої підрозділи з Сирії.

США вимагають, щоб Іран не створював загрозу судноплавству в Перській затоці, відмовився від ідеї знищення Ізраїлю, не організовував кібератаки проти СШИ та їх союзників.

Ще однією вимогою, висунутою Тегарану, стала відмова режиму від порушення прав людини на території країни.

Вашингтон також вимагає звільнити з іранських в'язниць всіх американців і громадян держав-союзників США.

Якщо ж Іран продовжуватиме свою політику, США здійснять на нього безпрецедентний фінансовий тиск, який лише посилюватиметься. Президент Трамп має намір не тільки відновити дію санкцій, скасованих після підписання ядерної угоди в 2015 році, але накласти на Іран нові обмеження.

"Коли санкції будуть введені в повному обсязі, Ірану доведеться боротися за саме існування своєї економіки", - пообіцяв Помпео, додавши, що реалізація плану координуватиметься з Пентагоном і союзниками США в регіоні для стримування агресії Ірану.

"В Ірану більше ніколи не буде карт-бланшу для домінування на Близькому Сході", - підкреслив держсекретар.

Як повідомлялося, 8 травня президент США Дональд Трамп заявив про розірвання ядерної угоди з Іраном і пообіцяв запровадити жорсткі санкції проти Тегерана. Трамп звинуватив іранський режим в порушенні умов угоди та продовженні розробки ядерної зброї. У Мінфіні США уточнили, що секторальні санкції будуть відновлені протягом 90-180 днів.

Приводом для виходу США з ядерної угоди стало оприлюднення Ізраїлем даних розвідки про те, що Іран таємно продовжує роботу над створенням ядерної зброї.

Євросоюз не підтримав рішення Трампа. У Брюсселі заявили, що ЄС, Франція, Британія та Німеччина підтримують ядерну угоду і не збираються її розривати.

Президент Ірану Хасан Рухані заявив про готовність співпрацювати з країнами ЄС в рамках ядерної угоди, проте скептично оцінив возожность її збереження.

Договір між Іраном і США, Росією, Німеччиною, Британією, Францією і Китаєм був підписаний у 2015 році. Угода передбачає згортання іранської ядерної програми і контроль над нею в обмін на поступове зняття санкцій.

Детальніше про наслідки виходу США зі Спільного всеосяжного плану дій щодо іранського атому читайте в статті Віталія Федянина "Жахливий спадок Трампа" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".