UA / RU
Підтримати ZN.ua

Державний переворот у Болівії: що відомо

Звільнений генерал намагався захопити президентський палац.

Збройні сили Болівії у середу захопили центральну площу столиці, пише Reuters. Очевидці повідомили виданню, як бронемашина протаранила вхід до президентського палацу, а слідом до нього увірвалися солдати.

Президент Болівії Луїс Арсе в оточенні міністрів звернувся до нації, назвавши те, що відбувається в Ла-Пасі, спробою держперевороту.

"Якщо ви поважаєте лінію військового командування, виведіть усі ці сили просто зараз. Це наказ", — сказав Арсе. 

Колишній лідер Болівії  Ево Моралес, який публічно розійшовся з Арсе, хоча обидва належать до одного соціалістичного руху, звинуватив високопоставленого генерала Хуана Хосе Сунігу в організації державного перевороту.

"Три начальники збройних сил прийшли, щоб висловити занепокоєння. Буде новий кабінет міністрів, безперечно, все зміниться, але наша країна не може продовжувати так жити", – сказав генерал Суніга місцевому телеканалу.

Суніга звернувся до журналістів на площі перед штурмом національного палацу.

“Припинити руйнацію, припинити зубожіння нашої країни, припинити принижувати нашу армію”, — сказав він в оточенні солдатів, наполягаючи на тому, що вжиті дії були підтримані громадськістю.

Моралес, голова правлячої соціалістичної партії MAS, заявив, що його прихильники мобілізуються на підтримку демократії.

"Ми не дозволимо збройним силам порушувати демократію і залякувати людей", – сказав Моралес.

Як повідомляють місцеві ЗМІ, президент Болівії зустрівся з генералом Сунігою і запропонував розпустити повстанські сили, але генерал відмовився.

Відтак президент привів до присяги нове керівництво збройних сил. Уряд Болівії наказав усім військовослужбовцям залишатися у своїх казармах і не приєднуватися до військ генерала. 

Президента підтримала громадськість та регіональні лідери, зокрема Венесуели, Чилі, Колумбії, Гондурасу, Мексики. З різким засудженням військових дій виступили навіть консервативні політичні опоненти правлячої партії, включаючи ув’язнену екс-президентку Жанін Анез.

У Болівії наростає напруженість перед загальними виборами в 2025 році.  Моралес планує балотуватися проти колишнього союзника Арсе, створюючи значний розкол у правлячій соціалістичній партії та ширшу політичну невизначеність.

Читайте також: Болівія розірвала відносини з Ізраїлем через війну в Газі

Багато хто не хоче повернення Моралеса, який правив у 2006-2019 роках, до того, як його було скинуто під час масових протестів і замінено тимчасовим консервативним урядом. Згодом, у 2020 році, Арсе виграв вибори.

Нещодавно Суніга заявив, що Моралес не може повернутися на посаду президента, і погрожував заблокувати його у разі, якщо той спробує це зробити. У свою чергу, Арсе усунув його з посади.

Болівія бореться з економічною кризою через виснаження резервів центрального банку та тиск на болівійську валюту внаслідок скорочення експорту газу.