UA / RU
Підтримати ZN.ua

Der Spiegel: В Росії немає нікого, кому б війна проти України принесла користь

Російський економіст вказав на велику відмінність між економічною ситуацією в РФ зараз і тією, яка виникла після анексії Криму в 2014 році.

В 2014 році росіяни масово підтримувати анексію українського Кирму. Тоді була патріотична мобілізація населення. І санкції, які запровадив Захід, не зупинили бізнес-активність в РФ. Але сьогодні, коли Росія веде війну проти України, ситуація зовсім інакша.

Про це в інтерв’ю Der Spiegel сказа російський економіст Андрєй Яковлєв. Посилаючись на особисті розмови з представниками російського бізнесу, він запевняє, що в країні всі добре знають, «хто винен в усіх проблемах». Однак, за словами Яковлєва, підприємці в Росії не мають впливу на політичний курс країни. І «все, що може зробити бізнес - це спробувати якось вижити». Звісно, ці зусилля йдуть на користь російській економіці. Але, за словами Яковлєва, варто також розуміти, що це ніяк не пов’язано з підтримкою поведінки Владіміра Путіна.

«Всі добре розуміють, що цього разу розірвані ланцюги поставок не відновляться через кілька місяців. І це розуміння не з’явилося швидко. Ще в березні багато хто думав, що західні компанії повернуться, тому що ніхто не хоче втрачати дохідний бізнес. А потім прийшло усвідомлення, що санкції цього разу набагато масивніші і ширші, ніж в 2014 році. Компанії лише зараз починають поволі розуміти, що шляху до нормальності немає», - розповів економіст.

Читайте також: Кулеба та Боррель обговорили нові санкції проти РФ та постачання зброї в Україну

Він також вказав на те, що соціологічні опитування в Росії говорять про те, що Путіна нібито підтримує 80% населення. Але Яковлєв зауважив, що його особисті розмови свідчать про інше. Режим став набагато репресивним з 2014 року. Люди не впевнені, що їхні відповіді під час опитувань справді залишаться анонімними. Ризик дуже високий. Можна потрапити на багато років до в’язниці за антивоєнні висловлювання в соціальних мережах. Яковлєв запевняє, що результати опитувань в Росії сильно перебільшені.

«Звісно, є ті, хто підтримує війну проти України, на кого пропаганда Кремля успішно подіяла. Але не думаю, що їх більше 25-30%. Ця група не більша, ніж група противників війни. Якщо економічна ситуація погіршиться, ці люди будуть реагувати», - впевнений російський економіст.

Він визнав, що цю реакцію важко передбачити. Але він пригадав, що в 2018 році в Росії були масштабні протести проти підвищення пенсійного віку. В регіонах часто відбуваються мітинги проти звалищ, будівництва церков чи дій, які шкодять довкіллю. Інколи вони настільки масштабні, що регіональній владі доводиться відповідати на вимоги учасників таких акцій.

Читайте також: Санкції за «дружбу» з Путіним: як ЄС може покарати Туреччину – FT

«В 2014 році серед російських еліт були ті, хто втратив через анексію. Це були бізнес-кола, які втратили значні ресурси і вплив. Але були також очедвині переможці ситуації. Сьогодні в Росії немає нікого, хто б перемагав. І це призведе до напруги серед еліт. Але поки Путін на верхівці, немає ніякого сенсу чекати змін. Він знищив усі можливості для відступу для себе. І також намагався поставити в таке ж становище значну частину політичних кіл», - сказав Яковлєв.

Наприклад, Путін змусив членів Ради національної безпеки РФ публічно говорити про підтримку його войовничого курсу. І, за словами економіста, багатьом «не комфортно» говорити всі ці речі. Водночас, лише невелика група людей з оточення Путіна сьогодні ухвалює рішення. І це створює серйозну напругу у владних колах. На думку Яковлєва, чим довше триватиме війна проти України і занепад російської економіки, тим сильнішою буде ця напруга.