UA / RU
Підтримати ZN.ua

Der Spiegel: Іран готовий закрити ядерний комбінат у Фордо в обмін на пом'якшення санкцій

Німецькі ЗМІ дізналися про те, що Іран готовий припинити роботи зі збагачення урану в обмін на скасування санкцій проти Центрального банку Ісламської республіки і ембарго на купівлю іранської нафти. Офіційний Тегеран поки що цю інформацію не коментує.

Президент Ірану 3 готовий припинити роботи зі збагачення урану на підземному ядерному комбінаті у Фордо у рамках можливої угоди зі США та Європейським союзом, повідомляє німецький тижневик Der Spiegel.

В обмін на закриття комбінату Роухані має намір вимагати пом'якшення міжнародних санкцій щодо Ісламської республіки. Мова йде, зокрема, про скасування санкцій проти Центрального банку Ірану та ембарго на купівлю іранської нафти, передає радіостанція "Решет Бет".

Der Spiegel відзначає, що Роухані планує публічно заявити про дану ініціативу напередодні чергової сесії Генеральної Асамблеї ООН, яка відбудеться наприкінці вересня.

Міністр закордонних справ Ісламської республіки Джавад Заріф повідомить деталі іранської пропозиції Верховному представникові ЄС із зовнішньої політики Кетрін Ештон на зустрічі, запланованій на наступний тиждень. Поки що офіційний Тегеран цю інформацію не коментує.

Зазначимо, що комбінат "Фордо" будували в умовах суворої секретності, про його існування стало відомо у 2009 році. На думку багатьох експертів, цей завод є одним із ключових об'єктів іранської військової ядерної програми. Це підприємство, за оцінками експертів, може виробляти набагато більше збагаченого урану, ніж потрібно для іранської цивільної атомної програми.

ТАКОЖ: Іран чекає, що Росія розбереться із Сирією і вирішить його ядерну проблему

Раніше повідомлялося про те, що після перемоги на президентських виборах Роухані заявив, що має намір йти шляхом модернізації та більшої відкритості. "Мій уряд прийме фундаментальні кроки для поліпшення позиції Ірану і для зняття жорстких санкцій", - заявив він.

Нагадаємо, США, низка інших країн Заходу та Ізраїль підозрюють Іран у розробці ядерної зброї під прикриттям програми мирного атома. Тегеран заявляє, що його атомна програма направлена виключно на задоволення потреб країни в електроенергії.

Останній раунд шестисторонніх переговорів з цієї проблеми пройшов в Алма-Аті у квітні. Після цього Іран встиг оголосити про відкриття уранового заводу і двох шахт, а МАГАТЕ про те, що країна продовжує розробляти ядерну зброю.

Однак у серпні новий президент Ірану Хасан Роухані, який вважався найбільш ліберальним з кандидатів, заявив про готовність Тегерана невідкладно провести "серйозні переговори" з Заходом своєї атомної програми.

31 липня палата представників Конгресу США більшістю голосів ухвалила законопроект, що посилює економічні санкції щодо Ірану. Документ обмежує імпорт нафти з Ірану і ставить перед міжнародною спільнотою завдання повністю блокувати продаж іранської нафти на світових ринках до 2015 року. Нові санкції також розширюють "чорний список" іранських компаній і обмежують доступ представників влади країни до закордонних банківських рахунків.

Санкції націлені на утискання іранської ядерної програми за допомогою скорочення доходів країни від продажу нафти, її головного джерела доходу. У Вашингтоні вважають, що іранська ядерна програма має на меті створення ядерної зброї, проте Тегеран наполягає, що програма має мирний характер. !zn

Читайте також:

Іран відкрив нові уранові копальні і завод з обробки ядерної сировини

США посилюють санкції проти Ірану, під удар потрапив навіть автопром

Іран і Зімбабве підписали таємну ядерну угоду про постачання урану для ядерної бомби

Іран оцінив свої запаси нафти у рекордні 1,8 трлн доларів