UA / RU
Підтримати ZN.ua

День Бабака: історія, прикмети та традиції

За давнім повір’ям, якщо бабак, вилазячи з нори, не побачить свою тінь і не злякається, то весна буде ранньою та теплою.

2 лютого у світі відзначають День Бабака. Особливо свято популярне в США та Канаді. В цей день люди намагаються за поведінкою бабака передбачити прихід весни.

Історія свята

Ще народ Римської імперії довіряв прогноз погоди тварині, але там роль метеоролога відігравав їжак. Пізніше у Німеччині для передбачення погоди використовували борсука. Саме німці завезли цю традицію до США. У 1886 році День Бабака став офіційним святом в Америці.

У християн це свято співпадає зі Стрітенням Господнім, яке відмічають 2 лютого за Григоріанським календарем. У цей день, згідно з прикметою, можна визначити, буде весна теплою чи холодною. Вважається, що якщо 2 лютого видалось ясним і сонячним, то весною погода навпаки буде поганою.

Традиції Дня Бабака

У цей день люди підіймаються на гірку, де живе бабак, і рівно о 7:25 витягають тваринку із нори. За давнім повір’ям, поведінка бабака має вказати на погоду, що пануватиме у наступні тижні: якщо тварина бачить свою тінь, лякається і йде назад спати, то варто чекати ще декількох холодних і морозних тижнів. А якщо бабак свою тінь не бачить і спокійно вилазить із своєї схованки – то йде весна і вже незабаром буде тепло.

Найвідоміші бабаки-«метеорологи»

Сьогодні найзнаменитіший у світі бабак – це Великий Філ, що живе на Індичій горі у штаті Пенсильванія. Незважаючи на те, що, за статистикою, більшість передбачень Філа виявлялись невірними, популярність його тільки зростає. Великий Філ навіть має власну веб-сторінку, де можна дізнатися прогноз погоди на рік.

У США та Канаді також популярні Віартонський Віллі, Статен-Айлендський Чак, Шубенакадський Сем, Бальзакський Біллі, Бабак Джимі і Генерал Борегард Лі.

В Україні серед бабаків також є свої зірки: Тимко Другий з Харківщини, що замінив на посту бабака Тимка у 2012 році, та бабачиха Маруся зі Львова.