Сформований "Демократичною партією" Молдови уряд йде у відставку, а сама колишня правляча партія переходить в опозицію до коаліції соціалістів і блоку ACUM. Про відставку уряду Павла Філіпа повідомив офіційний представник "Демпартії" Влад Чоботар за підсумками Національної ради політсили у п'ятницю, 14 червня.
"Сьогодні прем'єр-міністр Павло Філіп і його уряд подають у відставку. Після цього ми переходимо в опозицію... Це дасть можливість "Партії соціалістів" і блоку ACUM взяти владу, сформувати свій уряд", - заявив Чоботар.
Представник "Демпартії" висловив жаль, що соціалісти і ACUM відмовилися від діалогу з уже колишньою правлячою партією щодо "легальної і мирної передачі влади".
На думку Чоботаря, нова коаліція не зможе керувати державою, оскільки "для цього не існує правових рамок". І єдиним виходом із політичної кризи можуть стати дострокові парламентські вибори.
Чоботар дав зрозуміти, що його партія не відмовляється від політичної боротьби і претензій на владу.
"Ми боротимемосяся за виконання своїх передвиборчих обіцянок. Потрібні спокій і стабільність. Ми закликаємо наших прихильників підтримати це рішення. Дуже скоро у них буде привід пишатися нами, ми запропонуємо нові рішення на благо країни", - запевнив представник "Демпартії".
Тим часом визнали уряд Санду і заявили про готовність працювати з ним Євросоюз, США, Канада, Німеччина, Росія, Британія, Франція, Швеція, Швейцарія, Фінляндія, Норвегія, Польща, Румунія й інші держави.
Нагадаємо, 8 червня Конституційний суд Молдови видав постанову про розпуск парламенту країни, нібито через те, що депутати не сформували уряд протягом 90 днів після виборів. У той же день депутати створили парламентську коаліцію, до складу якої увійшли проросійська "Партія соціалістів" і проєвропейський політичний блок ACUM.
На екстреному засіданні парламенту ввечері 8 червня було затверджено склад Кабінету міністрів Молдови, члени уряду склали присягу. Уряд Молдови очолила лідер партії "Дія і солідарність" Майя Санду, спікером парламенту стала лідерка "Партії соціалістів" Зінаїда Гречана.
Також депутати більшістю в 61 голос проголосували за прийняття декларації "Про захоплену державу", в якій йдеться про необхідність звільнення держави від "влади олігархів" і виведення держструктур з-під впливу "Демократичної партії".
Після цього в Кишеневі спалахнули акції протесту, невідомі заблокували будівлі уряду, МВС, Генеральної прокуратури, міністерства фінансів, міністерства сільського господарства, регіонального розвитку та навколишнього середовища, а також низку інших установ. А лідер "Демократичної партії" Володимир Плахотнюк заявив про спробу "соціалістів" і блоку ACUM. А Конституційний суд Молдови знову відсторонив від посади президента Ігоря Додона за нероспуск парламенту.
Детальніше про ситуацію в Молдові читайте у статті Артема Філіпенка "Єдність і боротьба протилежностей" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".