Демократія в світі слабшає, загальна міра глобальної свободи падає вже 15 років поспіль. Сенегал довгий час вважався однією з найбільш стабільних демократій Африки. Західноафриканська держава здійснила три мирні переходи влади за часи незалежності, в тому числі один у 1980 році, коли Леопольд Седар Сенгор став першим сучасним африканським лідером, який добровільно передав владу. Але репутація країни як зразка демократії в регіоні знаходиться під загрозою. І в подібній ситуації перебуває багато країн, пише журнал The Economist.
Минулого тижня в Дакарі спалахнули бурхливі акції протесту після того, як Усман Сонко – провідна опозиційна фігура, був заарештований за зґвалтування. Сонко та його прихильники заявляють, що звинувачення є частиною змови, організованої президентом Сенегалу Макі Саллом, який просто хоче зіпсувати кар'єру свого політичного суперника. Внаслідок заворушень загинуло щонайменше вісім людей.
Такий нахил Сенегалу до авторитаризму є частиною загальної світової тенденції, згідно зі щорічною оцінкою стану демократії у всьому світі, яку зробила організація Freedom House у звіті "Свобода у світі". Для свого останнього звіту аналітичний центр залучив близько 165 експертів, щоб підготувати анкету про політичні права та громадянські свободи в 195 країнах. Кожна країна отримала оцінку від 0 до 100 і була класифікована як „вільна”, „частково вільна” або „не вільна”. Результати показали, що світ наразі переживає свій 15-й рік поспіль демократичного занепаду. У лютому щорічне опитування Economist Intelligence Unit зробило подібний висновок.
Чому демократія занепадає? Частково за це відповідає зростання впливу авторитарних лідерів, оскільки автократи використовують пандемію як прикриття для боротьби з вуличними протестами та дисидентством в інтернет-просторі. Білорусь стала яскравим прикладом, коли громадяни країни почали активно протестувати проти несправедливих результатів президентських виборів, на яких Олександр Лукашенко, лідер країни з 1994 року, нібито набрав 80% голосів. Але після кількох місяців протестів з вимогою його відставки Лукашенко все ще залишається президентом Білорусі. Дійсно, свободи людей останнім часом стали ще більше обмежені: антиурядові протести дали правоохоронним органам привід для арешту та притягнення до відповідальності критиків режиму. Інші країни зіштовхнулися з подібними репресіями після виходу громадян на вулиці. Більшість країн, громадяни яких протестували за власні права та свободи, зараз опинилися в гіршому демократичному становищі, ніж було до протестів.
Крім того, навіть визнані передові демократичні країни світу також зіштовхнулися із занепадом демократії. Америка класифікується Freedom House як "вільна" країна, але вона вже не на перших позиціях «рейтингу». З 2016 року Америка опустилася на 6 пунктів у демократичному рейтингу Freedom House.
Те, що на заклики колишнього американського лідера Дональда Трампа скасувати результати президентських виборів у США фактично ніяк не відреагували члени його партії, а деякі навіть підтримували його, підриває основні демократичні принципи країни. Індія, найбільш густонаселена демократія у світі, тепер отримала статус "частково вільної", втративши звання «вільної» демократії. За часів прем'єр-міністра Нарендри Моді, країна почала акцентувати увагу на "вузьких індуїстсько-націоналістичних інтересах" за рахунок "рівних прав для всіх", йдеться у звіті.
Після 15 років занепаду мало що свідчить про те, що демократія йде на поправку. 9 березня опозиція Сенегалу закликала до проведення більш мирних акцій протесту по всій країні, а також запропонувала оголосити день жалоби на честь загиблих під час демонстрацій. Напруга залишається високою. Цього року Сенегал зберіг статус "частково вільної" країни. Його становище в наступному році може бути вирішено найближчими днями.
Пандемія COVID-19 поглибила кризу демократії по всьому світу, дозволяючи урядам зривати вибори, тиснути на опонентів та ЗМІ, підважувати підзвітність, необхідну для захисту прав людини та громадського здоров’я. Про це йдеться в спільному звіті моніторингової організації Freedom House та дослідницької компанії GQR.