UA / RU
Підтримати ZN.ua

Давос-2022: Глобалізація не мертва, вона переходить у нову стадію

Глобалізація рухається у двох напрямках.

COVID-19 та російське вторгнення в Україну є останніми із серії потрясінь, які похитнули основи глобалізації. У міру того, як економічна ізоляція, технонаціоналізм та укріплення ланцюгів поставок прискорюються, чи може нова ера самодостатності та локалізації замінити те, що було раніше? Під час однієї із сесій Всесвітнього економічного форуму в Давосі спікери обговорили питання глобалізації. На думку журналіста The New York Times Томаса Фрідмана, глобалізація переходить у нову стадію.

За його словами, глобалізація не є одностороннім процесом.

«Ми дозволяємо глобалізації виходити на нову стадію. Вона має як позитивні, так і негативні сторони. Робота політиків у тому, щоб гарантувати використання переваг, а не недоліків», - зазначив Фрідман.

«Питання в тому, що ми розуміємо під поняттям глобалізації. Ви маєте на увазі глобальну торгівлю і її внесок у світовий ВВП? Ви маєте на увазі телекомунікації? Ви маєте на увазі вантажоперевезення? Ви маєте на увазі інтернет? Все ці різні аспекти глобалізації», - додав журналіст.

«Раніше, щоб діяти глобально, ви повинні були бути країною. Пізніше, щоб діяти у глобальному масштабі ви повинні були бути компанією, або ж країною. Зараз ми створили платформу, яка дозволяє окремим особистостям виходити на глобальний простір», - зазначив Фрідман, вказуючи на те, що завдяки технологіям окремі особистості можуть діяти у глобальному масштабі.

За його словами, глобалізація не мертва. Вона рухається у двох напрямках.

«Вона може передбачати як демократизацію, так і авторитаризм. Для прикладу, Китай використовує глобалізацію, щоб нав’язати власний порядок для свого суспільства. Питання в тому, як ви використовуєте переваги», - заявив Фрідман.

«Людям потрібен взаємозв’язок. Технології полегшують налагодження взаємозв’язку. Глобалізація є частиною людства. Якщо Перша світова війна не зупинила глобалізацію, якщо Друга світова війна не зупинила глобалізацію, чому ви думаєте, що війна РФ проти України зупинить глобалізацію. Війна Росії проти України може бути реальною першою світовою війною, адже у цій війні практично кожен на планеті може або спостерігати за бойовими діями або навіть брати участь або зазнавати економічного впливу — незалежно від того, де проживає», - сказав Фрідман, вказавши на приклад пожертвувань для України, які може зробити людина з будь-якої точки світу, таким чином підтримавши українців у війні. За його словами, президент РФ Владімір Путін недооцінив те, що весь світ може спостерігати за війною і впливати не неї.

Читайте також: Глобальна система стримування шляхом правил показала повний провал щодо Росії — ексглава Мюнхенської конференції з безпеки

На трансформацію, на яку колективний Захід пройшов через російсько-українську війну, в нормальних умовах знадобилися б десятиліття, а деякі події взагалі могли б не статися ніколи. Про концептуальні зміни у світогляді, стратегічному плануванні та переосмисленні геополітичної ситуації у світі читайте у статті Сергія Корсунського «Як Україна зробила неможливе та змінила світ».