Продовжується Всесвітній економічний форум у Давосі, який цього року проходить в онлайн-форматі. Одними із найважливіших тем для обговорення стали проблема боротьби з пандемією, економічне відновлення після коронавірусної кризи та загроза кліматичних змін.
Пандемія COVID-19 неабияк дестабілізувала політику та владу, змістивши межі політичних систем, спровокувавши зростання масових заворушень та змінивши хід демократичних процесів, вважають спікери форуму в Давосі.
«Питання про те, як буде виглядати політика у постпандемічному світі стає все більш актуальним. Проблема стосується як кожної країни окремо, так і колективно всіх держав на міжнародній арені», - каже редактор газети Financial Times Мартін Вольф.
«Світ вже переживав багато пандемій, які мали катастрофічні наслідки. Але те, як світ відреагував на пандемію коронавірусу, прийнявши рішення зупинити функціонування економіки, щоб зберегти життя людей, а також швидкість реакції науки, зокрема рекордні терміни розробки вакцини, та масштаби економічного занепаду стали визначальними рисами теперішньої пандемії», - каже Мартін Вольф. За його словами, пандемія коронавірусу серйозно змінила людське суспільство та політику в глобальному масштабі.
«Коронавірус показав істинне обличчя урядів країн та їхньої роботи, також змінивши рівень довіри населення до влади. Крім того, пандемія викрила рівень глобальної політичної безпорадності у питанні співпраці, зокрема у сфері охорони здоров’я», - зазначає Вольф.
«Досить несподіваним стало те, як постраждала репутація США на міжнародній арені. Перед країною, яка вважалася глобальним лідером, тепер стоїть безліч завдань. По-перше, Америка страждає від катастрофічних наслідків пандемії коронавірусу. По-друге, економіка США спостерігає серйозне падіння. І нарешті, новий американський президент повинен знову відродити зв’язки США з демократичними союзниками, які були втрачені», - каже представник компанії The Carlyle Group Девід Рубенштейн.
«Найбільшим уроком, який засвоїло людство, стало те, що пандемія змінила світ назавжди у рекордно короткі терміни», - додає Рубенштейн.
«2020 рік став каталізатором вже давно наявних тенденцій, адже вже протягом тривалого часу можна було спостерігати напруженість на міжнародній геополітичній арені, час від часу в деяких країнах спостерігалися протести та невдоволення політичною ситуацією, а пандемія коронавірусу все це загострила», - каже представниця Всесвітнього альянсу за громадянську участь Civicus Ліза Джон Берна. За її словами, люди зараз проявляють більшу активність у боротьбі за власні права, але водночас, вони стають дедалі більш схильними до насилля.
«Можна припустити, що зростання невдоволення населення економічною ситуацією та політичними лідерами призведе до того, що наступне десятиліття стане періодом зростання масових протестів та заворушень у світі», - зазначає Ліза Джон Берна.
Нагадаємо, всесвітній економічний форум (ВЕФ), який щорічно відбувається у швейцарському Давосі, перенесли на літо 2021 року через пандемію коронавірусу. Організатор заходу Адріан Монк зазначив, що таке рішення не було легким, однак, на думку експертів, форум не може пройти безпечно в січні через пандемію коронавірусу в світі.
Що несе нове десятиліття світовій економіці і що робити, щоб воно не закінчилося великою депресією читайте в матеріалі Юлії Самаєвої "Зберегти розсудливість в епоху глобального економічного божевілля".