UA / RU
Підтримати ZN.ua

Дамаск пав. Що далі? — ексофіцер британської армії Тім Коллінз

За його словами, найближчими тижнями стане зрозуміло, кому вдасться скористатися перестановкою сил.

Колишній офіцер британської армії Тім Коллінз, який служив у SAS і був командувачем Royal Irish під час вторгнення в Ірак у 2003-му, вважає, що події у Сирії можуть призвести до завершення трьох-чотирьох війн, розпаду "осі зла" або навіть ще більшого хаосу у світі, який може спровокувати нову хвилю біженців у Європу. У матеріалі для The Telegraph він зауважив, що найближчими днями стане зрозуміло, який саме сценарій буде найбільш ймовірним. 

У матеріалі сказано, що доля президента Сирії Башара аль-Асада тісно пов'язана з іранським та російським режимами. Та сьогодні регіональна імперія мулл Тегерану розпадається на очах. Сирія, контроль над якою втрачено, була її ключовим елементом, хоча крім неї іранська сторона підтримувала також "Хезболлу" в Лівані, хуситів у Ємені та інші радикальні формування. Але після невдалих атак на Ізраїль ХАМАС значно ослаб, а "Хезболла" зазнала масштабних втрат. 

Сьогодні турецький президент Реджеп Тайїп Ердоган отримує нові можливості для розширення свого впливу в регіоні. Проте через амбітність курдських угруповань і він зіштовхується з серйозними ризиками. Подолавши внутрішні розбіжності, вони можуть створити нову сферу впливу від Ірану до Середземного моря. Але конфлікти між лідерами курдів ускладнюють цей процес. 

Ізраїль поки що тримається осторонь від сирійської ситуації, адже ситуація на його власних кордонах також потребує уваги. 

Що стосується Лівану, то для країни падіння "Хезболли" — це і ризик, і нові можливості. Не можна відкидати варіанту громадянської війни там, йдеться у матеріалі.

Тим часом США можуть отримати шанс підтримати помірковані сили в Іраку для закріплення стабільності в регіоні. Але слабкість адміністрації Джо Байдена викликає сумніви щодо того, чи зможе Вашингтон скористатися новими обставинами. Змінити ситуацію здатен лише наступний президент Дональд Трамп. 

"Війни в Сирії, Лівані, Газі та Ємені наближаються до свого завершення. Також можлива деескалація війни в Україні", — наголошує Коллінз, додаючи, що найближчими тижнями стане зрозуміло, кому вдасться скористатися перестановкою сил.

Читайте також: Ситуація в Сирії ставить Путіна у незручне становище якраз перед тим, як він повинен показати силу та упевненість напередодні великої битви за Покровськ — Forbes

Нагадаємо, 8 грудня збройна опозиція Сирії захопила Дамаск та заявила про падіння режиму. Того ж дня прем'єр-міністр Мохаммад Газі аль-Джалалі заявив про готовність передачі влади перехідному уряду, тоді як президент Башар аль-Асад, династія якого правила у країні з 1971 року, втік у Росію. Росіяни намагалися приховати це, дезінформувавши світову громадськість про нібито авіакатастрофу, в якій загинув політик. Окрім нього із Сирії втекло також керівництво російського збройного контингенту: звільнений генерал Сєргєй Кісєль та новопризначений командувач генерал Алєксандр Чайко. Тепер РФ просить Туреччину, аби та допомогла вивести з країни військові потужності агресора з військово-морської бази в Тартусі та авіабази Хмеймім.