Американські молекулярні біологи прийшли до висновку, що небезпечна мутація SARS-CoV-2 заражеє людину вірусом від 2,5 до 8 разів швидше. Вона характерна більш ніж для половини вивчених штамів вірусу. Новий ізолят SARS-CoV-2 несе точкову мутацію в білку D614G і вже швидко перевершив інші за поширеністю. Попередні результати роботи опубліковані в електронній науковій бібліотеці bioRxiv.
Передбачити мутації вірусу вкрай складно, з моменту перших заражень вчені намагаються зрозуміти, в який бік еволюціонує збудник. На даний момент відомо, що він накопичує мутації приблизно з тією ж швидкістю, як і збудник грипу. Поки що невідомо, як ці мутації впливають на заразність і інші властивості вірусу.
У вірусу є кілька типів. Наприклад, китайські біологи на початку березня заявили, що вірус міг розділитися на два підтипи - S і L. Один з них буде відрізнятися гострими симптомами при зараженні, а також зможе швидше поширюватися. Цю ідею підтримали не всі. Альтернативна точка зору звучить так: зміни в геномі вірусу могли бути викликані різними випадковими процесами, а не реальними відмінностями в заразності цих підтипів SARS-CoV-2.
Місяць тому молекулярні біологи проаналізували геноми декількох тисяч штамів SARS-CoV-2 і прийшли до висновку, що вірус розділився на три окремих лінії, у кожної з яких - свій набір мутацій в ключових генах.
На думку учених з Нью-Йоркського університету, серед загальної маси штамів COVID-19 у близько 70% є загальна мутація в гені S. Цей ген управляє виробництвом білків тій частині оболонки SARS-CoV-2, яка безпосередньо пов'язана з його проникненням в організм.
Нова версія коронавірусу COVID-19
Нова версія вірусу була відкрита недавно. Судячи з її швидкого поширення, це мутація D614G. Вона не тільки допомагає вірусу проникати в організм, але і прискорює його поширення між різними типами людських клітин. Найбільш серйозно можуть постраждати легені, печінка і кишечник. Існує ще одне припущення, чому новий тип вірусу так заразний - клітини вірусу більш стійкі до імунітету.
Справа в тому, що D614G майже завжди зустрічається разом з іншою мутацією, P314L. У свою чергу, вона змінює роботу ділянки ORF1b. І він критично важливий при копіювання РНК вірусу і його розмноження всередині інфікованих клітин.
Щоб провести досліди на новому типі вірусу, група вчених зробила "муляжі" коронавірусу з деяких компонентів його оболонки, у них також містився білок, що світиться. Після чого вчені простежили за тим, наскільки активно вони проникають у ті тканини тіла людини, що вражає коронавірус. В результаті кількість запалених клітин кишечника зросла в 2,5 рази, в легенях в п'ять разів, а в печінці - майже у вісім разів.
Крім цього, ферменти вродженої імунної системи людини знищували білки оболонки цієї версії SARS-CoV-2 повільніше, ніж у інших різновидів вірусу. Це означає, що мутація зменшила шанс імунітету розпізнати вірус з D614G. Також ферменти імунної системи набагато повільніше знищували оболонки мутованої версії коронавірусу. В результаті завдяки мутації D614G новий заразний тип коронавірусу став домінуючим за такий короткий час.
Раніше повідомлялося, що ВООЗ оцінила попередні результати стероїду дексаметазону в лікуванні тяжкохворих з COVID-19. У ВООЗ сподіваються незабаром побачити повний звіт аналізу препарату, який провели вчені.
Тим часом, Німеччина, Франція, Італія і Нідерланди вже підписали перший контракт на закупівлю партії вакцин від нового коронавірусу COVID-19. За словами представників МОЗ, при самому сприятливому результаті розробка вакцини може бути завершена до кінця 2020 року. Мова йде про вакцину AZD1222, розробленої в Оксфордському університеті.