UA / RU
Підтримати ZN.ua

Чому захист НАТО від Трампа є пріоритетом? — The Telegraph

Президентом Сполучених Штатів незабаром може знову стати Трамп, який має невизначене ставлення до України й вороже налаштований до НАТО.

Можливе повернення Трампа до Білого дому вже понад рік обговорюється європейськими, українськими та іншими урядами й аналітичними центрами.  Після жахливого виступу Джо Байдена на дебатах на початку місяця перспектива президентства Трампа здається більш вірогідною, ніж будь-коли.

Цілком можливо, що до січня Сполучені Штати очолить ізоляціоніст Трамп, який симпатизує Росії, неоднозначно ставиться до України й вороже налаштований до НАТО. Найгірший сценарій, виходячи з коментарів Трампа та його найближчих радників, передбачає, що він заморозить американську допомогу Україні, що призведе до перемоги Росії, зазначає Роланд Оліфант, кореспондент газети The Telegraph.

План "захисту від Трампа" виглядає наступним чином. У червні міністри оборони країн НАТО погодили план створення нового штабу для координації поставок зброї та боєприпасів в Україну. Про цей план офіційно оголосять під час саміту НАТО. Він має на меті зменшити залежність від очолюваної США Контактної групи з питань оборони України, яка мобілізувала більшу частину західної допомоги для України з початку війни.

Читайте також: "Міст до членства" України в НАТО не передбачає гарантії безпеки з боку Альянсу — Bloomberg

Але план має й обмеження. Він все ще залежатиме від США, оскільки штаб-квартира розташована на американській військовій базі у Вісбадені, Німеччина.

Неясно, чи зможуть решта союзників, включаючи Велику Британію, Канаду і решту європейських членів, компенсувати фінансову прогалину, якщо американська допомога, на яку припадає приблизно половина підтримки України, зникне. Крім того, ракети Patriot, які постачає Америка, інші країни просто не зможуть надати в таких масштабах, якщо взагалі зможуть.

"Якщо НАТО як організація залишиться [без американського лідерства], вона повинна буде набути регіональної структури: групи країн відіграватимуть більшу роль на північному фланзі, південному фланзі, східному  фланзі на регіональній основі, а не в масштабах усього Альянсу", — пише газета.

Читайте також: Європейці використовують саміт НАТО для налагодження контактів із партнерами Трампа — FT

Раніше ми повідомляли, яким буде план Трампа щодо НАТО, якщо він знову стане президентом. Зміна, яку планує Трамп та його команда, передбачає "значне і суттєве скорочення ролі Америки у сфері безпеки — відхід від ролі головного постачальника бойової сили в Європі до ролі того, хто надає підтримку лише під час кризи.