UA / RU
Підтримати ZN.ua

Чому угоди ОАЕ та Бахрейну з Ізраїлем є важливими — BBC

ОАЕ та Бахрейн встановлюють офіційні дипломатичні відносини з Ізраїлем за посередництва Дональда Трампа.

ОАЕ і Бахрейн підпишуть угоду про нормалізацію дипломатичних відносин з Ізраїлем за посередництва США. Міністр закордонних справ Бахрейну також підпише власну угоду про нормалізацію дипломатичних відносин з Ізраїлем, про яку президент Сполучених Штатів Дональд Трамп оголосив минулого тижня, пише BBC.

Ось чому нормалізація дипломатичних відносин ОАЕ і Бахрейну з Ізраїлем є важливою.

1. Держави Перської затоки отримають можливості для розвитку торгівлі

Угода принесе неабияку користь «амбіційним ОАЕ», які одночасно є і потужною військовою країною, і чудовим місцем для ведення бізнесу.

ОАЕ вже «використовували» свої збройні сили в Лівії та Ємені. Але найсерйознішим потенційним «ворогом країни» є Іран, який знаходиться з іншого боку затоки.

Ізраїль та США поділяють «підозри» ОАЕ щодо Ірану, так само як і Бахрейн.

До 1969 року Іран стверджував, що Бахрейн по праву є частиною його території.

Сунітські правителі Бахрейну своєю чергою вважають шиїтів на території власної країни «іранськими шпигунами».

ОАЕ та Бахрейн останнім часом майже «не приховували зв’язки з Ізраїлем». Країни Перської затоки будуть розраховувати на відкриту торгівлю, адже Ізраїль має один із найдосконаліших у світі сектор високих технологій.

Своєю чергою жителі Ізраїлю зможуть «підтримувати» туристичну сферу, подорожуючи пустелею та відпочиваючи на пляжах Перської затоки, звісно ж, після завершення пандемії коронавірусу.

2. Ізраїль послабить свою «регіональну ізоляцію»

Нормалізація відносин з ОАЕ та Бахрейном є справжнім досягненням для ізраїльтян.

Прем'єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньяху вірить у стратегію "залізної стіни" між єврейською державою та арабами.

Ідея полягає в тому, що ізраїльтяни зрештою змусять арабський світ визнати та прийняти власну країну.

Ізраїльтянам не подобається «бути ізольованими» на Близькому Сході.

Посилення «альянсу проти Ірану» - ще один великий плюс для Ізраїлю, адже Нетаньяху розглядає Іран як ворога Ізраїлю номер один.

Однак, ізраїльський прем’єр-міністр також опинився в незручному становищі, адже його стратегія боротьби з пандемією коронавірусу спочатку працювала добре, але потім все змінилося. Противники Нетаньяху влаштовують щотижневі мітинги біля його резиденції в Єрусалимі.

3. Дональд Трамп «святкує зовнішньополітичний переворот»

Угода ОАЕ та Бахрейну з Ізраїлем принесе користь і для президента США Дональда Трампа.

Це великий поштовх для його стратегії "максимального тиску" на Іран.

До того ж, Трамп намагається здобути прихильність американців на фоні осінніх виборів президента США, нагадуючи про свій «зовнішньополітичний переворот».

Альянс "друзів Америки" проти Ірану працюватиме краще, якщо арабські країни Перської затоки стануть відкритими у своїх відносинах з Ізраїлем.

Встановлення офіційних дипломатичних відносин між Ізраїлем та ОАЕ стане значним «зрушенням співвідношення сил на Близькому Сході».

4. Однак палестинці почуваються зрадженими

Палестинці вважають угоду між ОАЕ та Ізраїлем «зрадою». Нова угода порушує «давній арабський консенсус» стосовно того, що ціною нормальних відносин з Ізраїлем буде незалежність палестинців.

Наразі Ізраїль закріплює нову еру відносин з арабськими державами.

Лідер ОАЕ, каже, що ціною угоди з Ізраїлем стала згода Нетаньяху відмовитися від планів анексії частин Західного берега.

Але прем'єр-міністр Ізраїлю, ймовірно, відмовився від своєї суперечливої ідеї, принаймні на деякий час, саме через величезний міжнародний тиск. Емірати фактично запропонували йому вихід із «глухого політичного кута».

Стурбованість Палестини особливо посилиться зараз, коли до угоди з Ізраїлем приєднався ще й Бахрейн. Адже цього ніколи б не сталося без схвалення Саудівської Аравії.

При цьому, Саудівська Аравія була «автором арабського мирного плану», який вимагає незалежності Палестини.

5. Іран отримав «новий стратегічний головний біль»

Угода була рішуче засуджена керівництвом Ірану. Це більше, ніж просто риторика. Подібні угоди створюють для Ірану неабияке «додаткове напруження».

До того ж, санкції президента США Дональда Трампа вже завдали Ірану економічної шкоди. Тепер Ізраїль, США, Бахрейн та ОАЕ можуть стати непередбачуваними у своїх подальших рішеннях стосовно Ірану, саме тому іранська влада віднині має «менше простору для власних маневрів», резюмує BBC.

Читайте також: Ізраїль і ОАЕ підпишуть угоду 15 вересня

Раніше повідомлялося, що Трамп оголосив про нормалізацію відносин між Бахрейном і Ізраїлем.