UA / RU
Підтримати ZN.ua

Чому світ може навчитися в Австралії, як найуспішнішої багатої економіки – The Economist

Економіка країни зростає вже 27 років. І все це без рецесії – рекорд серед розвинених країн. Кумулятивне зростання в три рази вище німецького. Медіанний дохід зріс в чотири рази швидше, ніж у США.

Яка найбільша проблема, що стоїть перед Америкою? Або Японією? Чи Британією? Чи Францією? Зрозуміло, думки різняться, але деякі занепокоєння виникають знову і знову. Ті з матеріалістів, які схилялися до десятиліть повільного зростання медіанних доходів, викликали розчарування і гнів серед трудящих. Фіскальні яструби засуджують величезні державні борги, які повинні стати ще більш громіздкими, оскільки старіючі групи стикаються з дедалі більшими рахунками за охорону здоров'я та пенсії. Потім йде імміграція, яка викликала шалений популістський резонанс у Сполучених Штатах та по всій Європі. Це натякає на те, що для багатьох є найбільш тривожною тенденцією для всіх: відсутність будь-якого подібності політичного консенсусу щодо того, як справлятися з цими зростаючими кризами, йдеться в статті "Австралійці рулять" у свіжому випуску журналу The Economist.

Зростання доходів, низький державний борг, доступна держава загального добробуту, популярна підтримка масової імміграції та широкий консенсус в відношенні політики, що лежить в основі цих речей - це далека мрія у більшості багатих країн. Багато західних політиків навряд чи могли уявити собі місце, яке об'єднало б їх усіх. На щастя, їм це не потрібно, тому що така країна вже існує: Австралія.

Можливо, тому, що вона знаходиться далеко від усіх або тому що там живе тільки 25 мільйонів осіб, або тому, що вона здебільшого розглядається як місце існування приємних сумчастих, Австралія привертає відносно мало уваги. Але її економіка, можливо, найуспішніша в багатому світі. Вона зростає вже 27 років без рецесії - рекорд для розвиненої країни. Її кумулятивне зростання за цей період майже в три рази перевищило те, що вдалося Німеччині. Медіанний дохід зріс в чотири рази швидше, ніж в Америці. Державний борг, становить 41% ВВП - складає менше половини від британського.

Звичайно, удача була у цих подвигах. Австралія багата залізною рудою і природним газом, і відносно близька до Китаю, який піднімає такі речі. Але правильна розробка політики теж допомогла. Після останньої рецесії в 1991 році уряд реформував системи охорони здоров'я і пенсій, вимагаючи від середнього класу більше платити по-своєму. В результаті уряд Австралії витрачає лише половину середнього показника Організації економічного співробітництва і розвитку на пенсії як частку ВВП, і розрив буде тільки розширюватися в наступні роки.

Ще більш примітним є ентузіазм Австралії щодо імміграції. Близько 29% її жителів народилися в іншій країні - удвічі більше, ніж у Сполучених Штатах. Половина австралійців - самі іммігранти або діти іммігрантів. І найбільшим джерелом іммігрантів є Азія, яка швидко змінює расову суміш в країні. Порівняйте це з Америкою, Великою Британією або Італією, де набагато менші притоки породили ворожість серед значної частини електорату - або Японії, де дозвіл іноземцям оселитися в будь-якій кількості є політичним табу. В Австралії обидві основні партії стверджують, що прийняття великої кількості кваліфікованих мігрантів має важливе значення для здоров'я економіки.

Ці досягнення не позбавлені своїх недоліків. Приватні інвестиційні фонди, через які австралійці змушені економити для виходу на пенсію, стягують надмірні збори, залишаючи пенсіонерів в гіршому становищі, ніж повинно бути. Австралія відкрита для іммігрантів, що прибувають по звичайних каналах, але сувора до тих, хто прибув на човні без документів, відправляючи їх на віддалені острови в Тихому океані, звідки виїхали навіть законні біженці.

Більше того, існують реформи, які має вжити Австралія, і немає. Аборигени страждають від величезних недоліків, які чи не пом'ятий ряд урядів. Глобальне потепління явно завдає серйозної шкоди - посухи стали більш частими і серйозними, однак Австралія практично нічого не зробила для обмеження викидів парникових газів.

Тим не менш, приклад Австралії показує, що реформи, які вважаються неможливими в інших місцях, зовсім досяжні. Демократи в Америці нападають на більшість пропозицій стримувати зростання витрат на державні пенсії або охорону здоров'я як рівносильні киданню бабусь з кручі; в Австралії саме ліві стали ініціаторами такої політики. Лейбористська партія продавала обов'язкові приватні пенсії профспілкам як збільшення допомоги, оскільки технічно роботодавці зобов'язані регулярно платити інвестиційним фондам від імені своїх працівників. Країна також зобов'язалася зберегти основну державну пенсію, яка виплачується лише тим, хто не зумів накопичити адекватні особисті заощадження.

Так само цілком можливо підтримувати популярну підтримку масової імміграції, навіть з різних культур. Але важливо, щоб виборці зрозуміли, що їх межі належним чином захищені і що це не балаган. Знову ж таки, двопартійність важлива. Це був правий уряд, який вперше дозволив імміграцію з Азії в великих масштабах, допускаючи багато біженців із В'єтнаму в 1970-х роках.

Політична система Австралії винагороджує центризм. Всі громадяни, які мають право на участь у виборах, повинні голосувати за законом, а ті, хто, можливо, відмовились інакше, мають тенденцію до плутанини для основних партій. Немає необхідності згуртувати прихильників опитувань, потураючи їх забобонам. Оскільки кожен повинен проявити себе, політики натомість зосереджуються на перемогу над тими, хто вагається. Система переважного голосування, у відповідності з якою австралійці оцінюють кандидатів у порядку вибору, а не вибирають тільки одного, надають помірний вплив.

Вбивство гусака

Іронія полягає в тому, що, так як переваги цих налаштувань стають настільки очевидними, австралійці, схоже, розчаровуються в цьому. Виборці висловлюють зростаючі сумніви в ефективності уряду. Це не коштувало двом основним партіям багатьох місць, завдяки виборчій системі, але їх частка у голосуванні впала на 20% з 1980-х років. Політики, усвідомлюючи невдоволення виборців, також стають все більш гарячковими. Вони постійно змінюють прем'єр-міністрів, сподіваючись, що нове обличчя підвищить позицію партії серед електорату. Деякі з правлячої Ліберальної партії, хоча і не нинішній прем'єр-міністр, почали закликати до скорочення імміграції, підриваючи десятиліття консенсусу. Амбітні реформи стали рідкісними.