UA / RU
Підтримати ZN.ua

Чому Росія проводить ядерні навчання і чи варто Заходу хвилюватися? — Reuters

Міністерство закордонних справ Росії пов'язало навчання з тим, що воно назвало "войовничими заявами", які, на його думку, створюють загрозу безпеці Росії.

Президент Росії Владімір Путін наказав своїм військовим відпрацьовувати розгортання тактичної ядерної зброї після того, як Москва заявила про погрози з боку Франції, Великої Британії та США. Чому і що станеться? Агентство Reuters з'ясувало.

Які навчання відбудуться й де?

Міністерство оборони Росії заявило, що в них візьмуть участь ракетні війська Південного військового округу, а також авіація і військово-морський флот. Південний округ зі штаб-квартирою в Ростові-на-Дону розташований на кордоні з Україною. Білорусь також буде залучена до навчань.

Міністерство закордонних справ Росії пов'язало навчання з тим, що воно назвало "войовничими заявами", які, на його думку, створюють загрозу безпеці Росії. Зокрема, було згадано президента Франції Еммануеля Макрона, міністра закордонних справ Великої Британії Девіда Кемерона та поставку в Україну тактичних ракетних комплексів армії США ATACMS.

Читайте також: Ядерна зброя у космосі: Білий дім сподівається, що Китай та Індія вплинуть на Путіна

Макрон висунув ідею відправити європейські війська для боротьби з Росією в Україні, а Кемерон заявив, що Україна має право використовувати надану Лондоном зброю для нанесення ударів по цілях на території Росії.

Чому це важливо?

Усі ядерні держави проводять регулярні ядерні навчання, але вкрай рідко хто відкрито пов'язує такі навчання з поточною війною, як це зробила Росія. Невідомо, скільки Росія дозволить побачити зовнішньому світу.

Що трапиться під час навчань?

Імітатори боєголовок, ймовірно, будуть вилучені зі сховищ і перевезені у визначене місце, де солдати тренуватимуться "з'єднувати" їх з літаками або ракетами, які будуть використовуватися для їхнього транспортування. Росія має численні системи озброєнь, здатні доставити тактичну ядерну боєголовку — тобто таку, що призначена для використання на полі бою, на відміну від стратегічних боєголовок, які можуть знищити цілі міста.

Читайте також: Чи застосує Росія ядерну зброю? — The Times

США та їхні союзники будуть уважно стежити за тим, які з них будуть задіяні. Це можуть бути ракети "Іскандер", "Кинджал", "Калібр" або "Новатор" 9М729, а також, можливо, бомби, що скидаються з повітря, вважає Вільям Альберк з Міжнародного інституту стратегічних досліджень.

Чи застосує Росія ядерну зброю?

Високопоставлене російське джерело, яке говорило на умовах анонімності, заявило, що цей сигнал мав на меті налякати Захід і утримати Сполучені Штати та їхніх європейських союзників від потенційно катастрофічної ескалації через Україну. Воно додало, що задекларована мета Заходу — перемогти Росію на полі бою — може спровокувати ядерний сценарій.

"Малоймовірно, що Росія буде використовувати таку зброю в наступальних діях, щоб досягти успіху на полі бою. Швидше за все, вона застосувала б її в оборонних цілях у ситуації, коли російські війська швидко відступали б і значні втрати здавалися б імовірними", — вважає в Крістофер Чіввіс, старший науковий співробітник і директор Програми американського державного будівництва Фонду Карнеґі за міжнародний мир. 

Читайте також: Путін попередив Захід, що РФ технічно готова до ядерної війни – Reuters

Нагадаємо, що газета The Guardian повідомляла, що світ повинен відкинути ядерну політику Росії, але не ігнорувати небезпеку. Чим більше НАТО підтримує Україну, тим більше Росія хизується своєю ядерною зброєю, і тим більше шансів, що вона її застосує.