Дві популістські партії, які здобули велику підтримку на парламентських виборах в 3, мають дуже близькі ідеологічні зв'язки з Кремлем і можуть змінити італійську зовнішню політику на користь російського президента Володимира Путіна.
І "Рух п'яти зірок", і "Ліга" (раніше називалася "Ліга Півночі") допускали можливу відмову Риму від членства в НАТО і скасування санкцій проти Росії, які нібито шкодять італійській економіці. Крім того, ці партії підтримують дії Москви в Сирії, пише The Guardian.
Всі ці підходи, звісно, не були центральними у передвиборчих кампаніях партій. Але це все одно сигнал про відхід від італійської традиційної підтримки НАТО і США.
Маттео Сальвіні, який очолює "Лігу", кілька разів відвідав Москву, зокрема в 2016 році перед референдумом щодо конституційних реформ в Італії, проти яких він виступав. Тоді виборці проголосували "проти" змін, що призвело до відставки тогочасного прем'єр-міністра Маттео Ренці, який був близьким союзником президента США Барака Обами.
В 2014 році Сальвіні заперечував, що отримував гроші від Кремля. Про це його запитували журналісти, вказуючи на те, що ідеологічний партнер італійських радикалів у Франції Марін Ле Пен користувалася фінансовою підтримкою Росії.
"Я був у Москві не для того, щоб просити гроші, а тому що у нас є політичне бачення Європи, яке відрізняється від її стану сьогодні і в бік якого не рухається Брюссель", - сказав Сальвіні в 2014 році.
Не зовсім зрозуміло, що ця різниця означає для Італії.
Засновник "Руху п'яти зірок" Беппе Грілло колись був затятим критиком порушень прав людини з боку Кремля. Але впродовж останніх років його партія змінила свою риторику.
В 2016 році один з зовнішньополітичних експертів партії Манліо Ді Стефано виступав на конференції перед "Единой Россией" Володимира Путіна. Під час промови він не лише закликав ЄС скасувати санкції, а й сказав, що "криза в Україні" стала результатом втручання ЄС і США у російські справи.
Видання пише, що, як і у випадку з симпатіями Дональда Трампа до Росії, зростання політичного впливу "Руху п'яти зірок" і "Ліги" не обов'язково буде означати, що відносини між Москвою і Римом зміняться. Але це може бути сигналом про початок переговорів щодо використання певних баз НАТО, про опір продовженню дії санкцій чи появу вимог вивести чи скоротити італійський контингент на Балканах.
Обидві партії будуть займати більш гнучку позицію щодо російського втручання у справи Лівії. Вони можуть виявитися більш відкритими для переговорів з генералом Халіфа Хафтаром, який контролює півкраїни за підтримки Росії. Нинішній уряд італійських демократів підтримував головного суперника Хафтара - Фаєза Серайя, голову уряду національного примирення.
Професор Університету LUISS в Римі Рафаель Марчетті пригадав, що за минулий рік він бачив у посольстві Росії політиків лише від двох партій: "Руху п'яти зірок" і "Ліги".
За проміжними результатами позачергових парламентських виборів, правляча Демократична партія набирає менше 20% голосів виборців. У той же час, праві популісти та євроскептики з Коаліції Сильвіо Берлусконі та "Руху п'яти зірок" отримують більшість місць в обох палатах італійського парламенту.
Демократи вже дали зрозуміти, що з таким результатом перейдуть в опозицію.
Детальніше про результати виборів в Італії читайте у статті Костянтина Федоренка "Італія: фірмова поствиборна невизначеність" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".