UA / RU
Підтримати ZN.ua

Чи зможе новий представник США закінчити війну в Україні? - National Interest

Найважче дипломату з жорстким ставленням до Москви буде порозумітися з адміністрацією Трампа.

Поки президент США Дональд Трамп говорив з Володимиром Путіним в Гамбурзі, Держдепартамент оголосив про призначення колишнього посла в НАТО на роль нового американського представника з питань України. В його мандат входить допомога з імплементацією Мінських угод.

Курта Волкера у Вашингтоні знають як поважного і досвідченого дипломата. Але в Україні його чекають серйозні виклики.

Про це на сторінках The National Interest пише оглядач Курт Майлз.

Він нагадує, що Волкер востаннє працював в американському уряді в перші дні адміністрації Барака Обами, лишаючись представником в НАТО ще з часів Джорджа Буша-молодшого. Цю ж посаду він обійняв за місяць до того, як Росія вторглася в Грузію у 2008 році. Не відомо, чи ці обставини сформували погляди Волкера на Кремль, чи лише зміцнили їх. Але і у Вашингтоні, і в Москві здебільшого розуміють, що Держсекретар Рекс Тіллерсон для роботи в Україні шукав "яструба", який також вірить у дипломатію. І саме тому він обрав Волкера.

Поєднання цих якостей можуть допомогти новому представнику США успішно подолати розбіжності між Заходом і Сходом, які раніше гальмували процес вирішення конфлікту. Колишній член адміністрації Джорджа Буша-молодшого Пол Сандерс вважає, що Волкер досить досвідчений і жорсткий дипломат, який знає, як поєднувати принципи і прагматизм у політиці. Тому його поважають у політичних колах.

"Крім того, через те, що в Росії його вважають яструбом, до нього точно будуть ставитися серйозно", - переконаний директор Інституту Кінана в Центрі Вудро Вілсона Меттью Роянський, нагадуючи, що у резюме Волкера є позиції і в Національній раді безпеки, і в ЦРУ.

"Призначення Волкера сподобається нашим європейським союзникам і уряду України", - додав експерт.

Тіллерсон, який побував на саміті G20 разом з Трампом, назвав Волкера "неймовірно кваліфікованим" для того, щоб змусити конфлікт в Україні рухатися в напрямку миру.

Призначення Волкера не потребує схвалення в Сенаті. Тому він вже може приступати до роботи. В квітні, ще будучи членом Інституту МакКейна в Арізонському державному університеті, він звинувачував Росію у спробі зруйнувати порядок в Європі, який встановився після Холодної війни, а також у намаганні змінити кордони України, Грузії і Молдови за допомогою грубої військової сили. Записи Волкера часів його роботи в американському уряді також можуть дати підказки щодо того, як він збирається працювати на новій позиції. В 2015 році він закликав запровадити більш жорсткі санкції, ніж ті, які схвалила адміністрація Барака Обами.

"США також повинні продовжувати піднімати ставки для Росії за допомогою санкцій. Заборона перетинати кордон і фінансові санкції проти Путіна і членів його родини були б доречними. Лише за допомогою стійкої рішучості ми можемо переконати Путіна, що ціна для нього особисто і для Росії надто висока", - наголошував Волкер.

Запровадження санкцій особисто проти Путіна означало б, що США ставляться до нього так само, як до диктатора КНДР Кім Чен Ина. Волкер у 2015 році закликав не лише США піти на такий крок, а й Євросоюз, для того, щоб відрізати російського президента від демократичного світу. Такого не було навіть в часи Холодної війни. Також цього року Волкер звинувачував Росію у спробах підірвати західні демократичні інститути, у розповсюдженні шкідливої пропаганди і кібератаках.

Оглядач зауважує, що Волкеру тепер доведеться поєднати свою жорсткість з дипломатичними навичками, щоб закінчити війну в Україні. На думку Роянського, найбільшим викликом для Волкера буде завдання узгодити свої дії з адміністрацією Трампа, щоб всі сторони сприймали його як представника президента США.

Нагадаємо, Курт Волкер був призначений на посаду спеціального представника США з питань України п'ятницю, 7 липня.

9 липня разом з державним секретарем США Рексом Тіллерсоном він відвідав Україну.

Під час зустрічі з президентом України Петром Порошенком сторони також торкнулись питання Донбасу. На прес-конференції за підсумками зустрічі Порошенко висловив надію на допомогу США у врегулюванні цього питання.