UA / RU
Підтримати ZN.ua

Чи стануть $ 250 мільярдів причиною справжньої війни між США і Китаєм - Frobes

У разі війни, країни не стануть битися линкорами і бомбами. Це буде кібервійна. Але не варто думати про те, що це нерівносильно страшно.

Чи станут 250 мільярдів доларів в митах шляхом до війни між США і Китаєм? Це досить проста і, можливо, пророча передумова книги Гарвардського професора Грема Еллісона "Призначена для війни: чи зможуть Америка і Китай вибратися з пастки Фукідіда". За останні 500 років було 16 випадків, коли держава, яка набирає ваги, кидала виклик найсильнішій. У 12 випадках це призвело до війни, пише Кен Робертс у колонці для Forbes.

Фукідід був грецьким істориком і автором, який писав про зростаючу влади – Афіни, та Спарту - найсильнішої влади.

Еллісон придумав фразу "Фукидидову пастка" для своєї книги в 2017 році. Хоча книга і її передумова не уникли критики, питання Еллісона полягало у тому, чи можуть Китай і Сполучені Штати вибратися з цієї пастки.

Це можна розглянути на тлі триваючої і швидко наростаючою торгової війни між президентом США Дональдом Трампом - лідером усталеної влади і найбільшої в світі економіки, і президентом Китаю Сі Цзіньпіном - лідером висхідної влади і найбільшої в світі економіки, якщо розглядати за паритетом купівельної спроможності.

Це можна побачити і на тлі особистостей двох лідерів. В обох сильні націоналістичні тенденції. Сі переписав конституцію, яка дозволила йому правити Китаєм довічно. Сі став першим правителем, що володіє такою владою після революції на чолі з Мао Цзедуном у 1940-х роках. З іншого боку планети – Трамп зробив незвичайний крок по створенню своєї перевиборчої кампанії в 2020 році в день інавгурації, в перший день свого президентства. За іронією долі і, на жаль, його першим важливим постулатом в якості президента було вивести США з Транс-Тихоокеанського партнерства, 12-національної угоди, яка прагнула стримати глобальні прагнення Китаю.

Ми перебуваємо тут

Трамп оголосив про мита приблизно на половину всього імпорту США з Китаю і погрожував збільшити тарифи на другу половину. Мита у першому півріччі збільшилися з 10% до 25% в січні, якщо, за словами Трампа, китайці не приєднаються до вимог США.

Гра Трампа полягає в тому, що китайці будуть розповідати, що економіка США сильніше за їхню, і вони потребують американців більше, ніж США потребує Китай.

Сі, безсумнівно, вважає, що Китай буде превалювати, враховуючи залізну хватку лідера КНР і переконаність у тому, що його народ сильно постраждає для перемоги над США. Китай переживе Сполучені Штати, тому що китайці захочуть більше постраждати або будуть страждати більше – за бажанням чи без.

Якщо буде війна, швидше за все, країни не стануть битися линкорами і бомбами, але, зіткнення може тонко перейти в киберплоскость.

Робертс не вірить, що буде справжня війна між США і Китаєм. Він менш впевнений, що країни не братимуть участь в якійсь кібервійни.

"І не думайте про те, що це нерівносильно страшно", - пише автор.

Швидше за все, незважаючи на те, що фондовий ринок, який продовжує відмахуватися від екскалації торговельної війни, полягає в тому, що економіка США в найтривалішій післявоєнній експансії потрапить в рецесію. Інфляція вже є. Тихо підкралися заборгованості по кредитках. Ціни на житло високі. Процентні ставки швидко ростуть. Ціни на бензин ростуть. Американські транснаціональні корпорації скаржаться на вплив мита на їхні доходи і прибуток.

Робертс закликає розглянути декілька факторів, у міру того, як продовжується ескалація торгової війни між Китаєм і США:

Китай є головним торговим партнером Сполучених Штатів

Китай є третім найважливішим експортним ринком для Сполучених Штатів

Більше 60% всіх імпортних мобільних телефонів в США припадає на Китай

Більше 55% всього американського комп'ютерного імпорту припадає на Китай

Майже 50% всього імпорту меблів в США припадає на Китай

Більше чверті всіх светрів, що надходять в Сполучені Штати, надходять з Китаю

Майже 40% імпорту бюстгальтерів США надходить з Китаю

Більше 80% дитячих іграшок і велосипедів приходять з Китаю

Китай купує 30% всього експорту американської сої

Китай купує більше американських літаків і запчастин для них, ніж будь-яка інша країна - найбільший експорт США, вартістю 8,3 мільярда доларів у цьому році

Китай є другим за важливістю ринком для американських автомобілів, після Канади

Список можна продовжувати і продовжувати.