UA / RU
Підтримати ZN.ua

Чи будуть Британія та США союзниками, якщо американським президентом стане Байден — Bloomberg

Британія може отримати багато переваг для співпраці з США за президенства Байдена.

До виборів президента США залишається кілька тижнів, і від того, хто стане новим американським президентом буде залежати майбутнє відносин Британії та Америки. Дехто вважає, що лише перемога демократа Джо Байдена зможе гарантувати вдалу співпрацю між Британією та США. Інші ж прогнозують, що перемога демократа стане згубною для британців, адже Байден, на їхню думку, «недолюблює» британського прем’єра Бориса Джонсона, і через це Сполучене Королівство та Америка можуть припинити особливі стосунки, пише Bloomberg.

Однак, досвідченість Байдена в питаннях зовнішньої політики матиме більш витончений погляд на відносини Британії та США, ніж нинішній американський президент Дональд Трамп. Перспективи подальшого партнерства між двома старими союзниками досить яскраві, хоча Лондон також повинен бути поміркованим.

Якщо 3 листопада американці оберуть Байдена президентом, британці повинні активно взаємодіяти з демократичним Білим домом. Буде багато плюсів у роботі з новою адміністрацією, яка надає підтримку таким організаціям, як НАТО, ООН, ВООЗ і ЄС. Однак, на Британію дійсно можуть чекати і деякі негативні сюрпризи в разі перемоги Байдена.

Британці повинні врахувати те, що торговельну угоду з США Британія не зможе отримати швидко і легко за президентства Джо Байдена.

Однак, саме співпраця з США в галузі торгівлі є центральною частиною зовнішньоторговельної політики Джонсона. Адміністрація Байдена матиме власні пріоритети в цьому питанні.

До того ж, ключовими питаннями для адміністрації Байдена стануть норми захисту прав працівників та екологічні проблеми. Але не варто недооцінювати привабливість повернення до дипломатичної торговельної співпраці з Британією.

Курс справді особливих відносин між Британією та США ніколи не проходив гладко. Попри те, що Трамп і Джонсон, здається мають непогані відносини, Трамп нещодавно вступив у суперечку з Лондоном з приводу Ірану і застеріг Британію від торговельної угоди з Китаєм. Не так давно США також розкритикували Британію за порушення умов договору про Brexit.

Звичайно, Байден волів би, щоб Велика Британія залишилася всередині Європейського Союзу як «природний шарнір» між двома гігантськими економічними блоками по обидва боки Атлантики.

Байден прагнутиме налагодити теплі відносини з Брюсселем. Але якби він після перемоги зустрівся з канцлером Німеччини Ангелою Меркель чи французьким президентом Емманюелем Макроном, а не з Борисом Джонсоном, Британія могла б «образитися».

Подібна ситуація спостерігалася тоді, коли американський президент Джордж Буш-старший зробив канцлера Німеччини Гельмута Коля своїм улюбленим європейським дипломатичним партнером, замість британського прем'єр-міністра Джона Мейджора. Але Буш звернувся саме до Британії, коли йому потрібен був дипломатичний та військовий союзник у війні в Перській затоці.

Статус кордону з Північною Ірландією після Брекзиту, очевидно, стане найбільшою проблемою у відносинах Британії та США за президентства Байдена, адже мати демократа має ірландське походження.

"Зрештою, Велика Британія важливіша для Америки, ніж Ірландія", - говорить колишній вищий американський дипломат у Лондоні Льюїс Лукенс.

Але британці несуть відповідальність за подальші перспективи відносин з Америкою. Криза COVID-19 стане проблемою для американського президента, і Білий дім матиме обмежені тісні відносини з іноземними країнами. Це, своєю чергою, допоможе міцним зв'язкам між розвідувальними, військовими та дипломатичними установами Британії та Сполучених Штатів.

Голова Королівського Об'єднаного інституту оборонних досліджень Карін фон Хіппел вважає, що команда Байдена "проявить трохи смирення після суперечливої політики Трампа. Байден вірить у партнерство та повернення глобального порядку".

Джо Байден має різкі погляди на загрозу з боку Росії, а також сповідує бажання проектувати американські цінності як силу добра. Справжнє питання полягає в тому, чи має уряд Джонсона реальне бажання співпрацювати.

Консервативні британські прем'єр-міністри, починаючи з Черчілля, забезпечили свій особистий відбиток на зовнішню політику Британії та прогнозували широку геополітичну картину. Джонсону потрібно зробити щось подібне і чітко визначити свої пріоритети. Якщо його розмова про “глобальну Британію” - не просто маркетинг, він повинен донести це до колег-лідерів.

Співпраця з США може стати по-справжньому плідною для Британії.

У Великій Британії наступного року проводиться міжнародна конференція з питань зміни клімату. Адміністрація Байдена, ймовірно, змінила б ворожість Трампа до Паризької кліматичної угоди, тому Джонсон повинен продемонструвати своє ставлення до питання кліматичної нейтральності.

Велика Британія також вступає на посаду голови Великої сімки в 2021 році, і загроза з боку Москви все ще залишається серйозною. Саме тому Джонсон повинен співпрацювати з адміністрацією Байдена, щоб посилити вплив союзників з НАТО.

Позиції Америки та Європи щодо Ірану та Китаю також потребують узгодження після галасливих розбіжностей з Трампом. Якщо у Джонсона вистачить дипломатичної майстерності, Британія та США зможуть стати успішними союзниками за президентства Байдена, резюмує видання.